Mesajı Okuyun
Old 02-03-2007, 11:57   #1
av.semire nergiz

Varsayılan Avukat kaybettiği davadan disiplin para cezası alacak.

Gündemde bulunan Humk değişiklik tasarısında 333.madde olarak düzenlenen bir değişiklik var.Ben maddeyi okuyunca bir hukukçu olarak hukuk-adalet -hak arama özgürlüğü-avukat müvekkil ilişkisi-avukatlık mesleği kavramları açısından ilişkilendirmeye çalıştım;ve neticeten olamaz böyle bir şey dedim.Ne dersiniz hukuk devletinde böyle bir yasal düzenleme olabilir mi,herkes her açtığı davayı kazanmak zorunda mı,ya da avukat bir davayı açtığı için nasıl ceza alabilir? Ben anlamadım anlayan arkadaşlar bize de anlatsın lütfen.Madde metni şöyledir: MADDE 333– (1) Kötüniyetli davalı veya hiçbir hakkı olmadığı hâlde dava açan taraf, yargılama giderlerinden başka, diğer tarafın veki*liyle aralarında kararlaştırılan vekâlet ücretinin tamamı veya bir kısmını ödemeye mahkum edilebilir. Vekâlet ücretinin miktarı hakkında uyuş*mazlık çıkması veya mahkemece miktarının fahiş bulunması hâlinde, bu miktar doğrudan mahkemece takdir olunur. (2) Kötüniyet sahibi davalı veya hiçbir hakkı olmadığı hâlde dava açan taraf bundan başka beşyüz Türk Lirasından beşbin Türk Lirasına kadar disiplin para cezası ile mahkûm edilebilir. Bu hâllere vekil sebebi*yet vermiş ise disiplin para cezası vekil hakkında uygulanır.