Mesajı Okuyun
Old 04-06-2012, 20:24   #1
selinSSS

Varsayılan Sahte araç noter satış senedinin iptali ve husumet

Sayın meslektaşların merhaba ;

Açılacak davaya esas olmak üzere hala karar veremediğim bir kaç noktada yorumlarınızı almak istiyorum

Müvekkil adına alıcı sıfatıyla düzenleme şeklinde noter satış senediyle 1976 yılında satış sözleşmesi tanzim edilmiş iş bu sözleşmenin sureti 1987 yılında yine aynı noter tarafından onaylanmış.. Daha sonra bu araç onaylı suretle Trafikte müvekkil adına res'en tescil edilmiş.. Yıllarca müvekkile hiç bir bildirim , araçla ilgili ceza v.s. evrak gelmemiştir. Vergi dairesince MTV borcu tebliğ edilmiş , bu şekilde araçtan haberdar olmuştur. Vergi Mahkemesinde ödeme emrinin iptali için dava açtık . Dava aşamasında araç satım sözleşmesinin onaylı sureti tarafımıza tebliğ edildi. Müvekkilin bir kısım bilgilerinin (kimlik- ehliyet) kullanıldığını gördük, imzalar da benzetilmeye çalışılmıştır.(1976'da ne cesaretse!!) İmza inkarında bulunduk.. Ancak Mahkeme "satım sözleşmeleriyle ilgili yasal yollara başvurumuz olup olmadığını " sordu.Eğer başvuru yoksa mevcut evraklarla karar verecekmiş, imza incelemesi yapmayacağı sonucu ortaya çıkıyor...

Ben noter satım sözleşmesinin iptalini isteyeceğim.. Ancak husumet konusunda tereddütlüyüm..Satıcı kısmındaki şahıs tamam da ( aslında onun bile kimlik bilgileri kullanılmış olabilir) trafik ya da noter e yöneltebilir miyim? Trafik e husumet yöneltirsem " ben satım sözleşmesine istinaden tescil işlemini yaptım , sahteliğini inceleme yetkim yok,ben hasım değilim " diyecek .. Husumet yöneltmezsem Mahkeme kararı idareyi bağlayıcı-yaptırım uygulayıcı karar vermeyecek ve dolayısıyla ben tespit kararıyla trafikten terkini sağlayamayacağım..Ama sahte bilgilerle yapılan tescil işleminin terkinini de sağlamam lazım.. Bu konuyla ilgili çok fazla karar aradım ancak ulaşamadım .. Bu hususta yorumlarınızla yardımcı olursanız çok memnun olurum .. (tabi konuya ışık tutacak Yargıtay krarları da olursa süper olur) Şimdiden teşekkürler..