Mesajı Okuyun
Old 10-01-2007, 16:16   #2
Gamze Dülger

3194 s.İmar Kanunu

İFRAZ VE TEVHİD İŞLERİ

İFRAZ VE TEVHİD :
MADDE 15 - İmar planlarına göre yol, meydan, yeşil saha, park ve otopark gibi umumi hizmetlere ayrılan yerlere rastlayan gayrimenkullerin bu kısımlarının ifrazına veya tevhidine izin verilmez.
İmar parselasyon planı tamamlanmış olan yerlerde yapılacak ifraz veya tevhidin bu planlara uygun olması şarttır.
İmar planlarında parsel cepheleri tayin edilmeyen yerlerde yapılacak ifrazların, asgari cephe genişlikleri ve büyüklükleri yönetmelikte belirtilen esaslara göre tespit edilir.
İmar planı dışında kalan alanlarda yönetmeliklerinde tayin edilecek miktarlardan küçük ifrazlara izin verilmez.

(Yönetmelikte belirlenen alan en küçük 5000 m2 dir.)

Gayrımenkulün 1/25000 lik imar planında kalması demek,Belediye mücavir alanı içinde kalması demektir.Ancak bunun haricinde 1/5000 lik nazım imar planı ve 1/1000 lik uygulama imar planı kapsamında olmadığı bu nedenle arsa vasfı kazanamayacağı (Belediye hizmetlerinden yararlanmadığı )anlaşılmaktadır.

Bu nedenle,"Belediye sınırları içinde kalmıyor" şeklindeki beyanınızı anlayamadım.Belediye sınırlarında olmayan taşınmazlarla ilgili olarak Belediye imar planı yapamaz.Bu yetki Blediye sınırları dışında Valilik (Bayındırlık İmar Bakanlığına bağlı Bayındırlık il müdürlükleri ) tarla hangi idari birim içinde kalıyor ise ,o idari birime aittir.

Büyük bir ihtimalle sorunuzu ben yanlış anlıyorum.Ayrıntılı yazarsanız doğru cevaplandırmam mümkün olabilir.Saygılarımla