Mesajı Okuyun
Old 04-05-2009, 22:07   #7
cumhur2009

Sayın BaharB isimli üyenin cevabı için teşekkür ederim

Bir iki açıklama yapmam daha mümkün olabilir. Bu belki bir akademik tartışmaya döndü gibi. Ama ben bir akademisyen olduğum için, sonuçta bu duruma geleceğini de tahmin etmiyor değildim. O nedenle tartışmaya katılanlara tekrar teşekkür ederim. Bu arada hukuk mesleği ile doğrudan bağlantım olmadığı için bazı kavramları ya da terimleri yanlış kullanırsam, baştan özrümü kabul edin lütfen.

Bu isnad, bir profesör ve bir etik kurulu üyesi olduğu için, sanırım mesleki yetersizlikten söz etmek pek kolay değil.
Olayda manevi unsuru tartışacak kadar delil bulunuyor. isnadın yöneldiği kişi ile onun hakkında şikayet eden kişi arasındaki husumet deliller ve şahit ifadeleri ile ortaya konulmaya çalışılabilir. Şikayet de soruşturma açmaya yetkili bir birime yapıldığı için, iftira suçunun bu unsuru da oluşmuş. Şunu sorabiliriz belki, iftira suçunun oluşması için şikayet yeterli midir? Yokse şikayet sonrasında, işlem yapmaya yetkili idarenin soruşturma açması ve sonuçlandırması da zorunluluk mudur? Bence niyet ve eylem sabittir. Yani zanlının yapabileceği şeyler bitmiştir. Bunun ötesi idarenin keyfiyetidir. Bu konuda bir içtigat var mıdır acaba?

Teşekkürler