Mesajı Okuyun
Old 07-08-2008, 10:14   #1
sincap

Mutsuz Kooperatif olan yerden satın alınan daire...

Merhaba,

Terzi kendi söküğünü dikemezmiş, paylaşacağım sorunu ailem yaşıyor ve maalesef bugüne kadar Kooperatif Hukuku ile hiç ilgilenmedim. Olayı aktarışımda eksikliklerim olursa bilin bundandır. Bu kez yardım ve yönlendirmelerinize çok daha fazla muhtacım, şimdiden teşekkür ederim.

Ankara'da bir siteden bir daire satın alınıyor, aradan yaklaşık 1,5 yıl geçtikten sonra satın alanın eline bir yazı geçiyor, Kooperatifin toplamda x-YTL borcu olduğu, bu borcun kişi sayısına bölünerek, y-YTL daire başı borç düştüğü ve aidat olarak 50-YTL belirlendiği belirtiliyor. Satım esnasında, sitenin halen kooperatif olduğu yönünde hiç bir bilgi paylaşımı olmamış. Eski mal sahibinin sorumlu olduğu düşünülerek kendisinin arandığı ve fakat "ÖDEMEYECEĞİM" dediği bilgisi ailem ile paylaşılmış.

Aklıma takılanlar;

1- Ben üzerime düşen ve 3 takside bölünen kooperatif borcunu ödeyip ve eskiye dair aidatları, eski mal sahibine takip mi yapayım? (ilk taksidi ödemiş bizimkiler)

2- Yeni yönetim, eski yönetime dava açmış, bu davaya müdahil olalım mı?

3- Satılan daireye dair verilmeyen bu bilgi dolayısıyla eski mal sahibine herhangi bir sorumluluk yöneltilebilir mi? Yahut emlakçıya?

Eğer akışı aktarmamda eksik varsa lütfen, sorun aydınlatayım...

Kısa sürede izleyeceğimiz yola karar verip bir meslektaşıma vekalet vermelerini sağlamak istiyorum.

İyi günler, iyi çalışmalar...