Mesajı Okuyun
Old 17-01-2008, 16:53   #9
Av.AE

Alıntı:
Yazan Av.Selim Balku
Sorunun cevabı verilmiş, yani serbest olarak çalışıyorsak topluluk sigortası yatırmak zorundayız. Ödemezsek, birgün zorla isteyecekler hemde barodan kaydınızın silinme tehtidiyle, yani bugün herhangi bir talep yok ama borç biriktiği zaman faiziyle alacaklarından şüphem de yok...

Buradaki mesele baroların yaklaşımı; malesef barolarımız topluluk sigortası ile ilgili avukatın lehine uygulanacak bir formülü ya bulamadılar ya da kabul ettiremediler.

Ben topluluk sigortası meselesini inceledim, topluluk sigortası yerine özel bir sigorta yapmak istiyorum dediğimde hayır yapamazsın engeli var, peki ama neden yapmak zorundayım, bana hiçbir faydası olmayacağını düşündüğüm, saçma sapan, angarya bir sözleşmeyi neden imzalıyorum yada benim imzalamama barolar nasıl göz yumuyor,

Yanımda çalışan sekreterin sigortasını yatırıyorum, çünkü bu anayasal bir hak ve ben işveren olarak yatırmak zorundayım, bunu kabul edebilirim

Ama serbest işle uğraşan ben benim menfaatime bile olsa -ki değil- neden topluluk sigorta ödemeye zorlanıyorum anlayamıyorum.

Kolay gelsin...

Kesinlikle katılıyorum yazdıklarınıza sayın meslektaşım. Ayrıca ben buna SSK prim ödemelerini de eklemek istiyorum. Sigorta yaptırmayı zorunlu yapabilir devlet ama nereden yaptırılacağı konusunda serbesti tanıması gerekir kanaatindeyim.

Bununla ilgili ayrıca bir anektod eklemek istiyorum: Ben, yabancı sermayeli bir şirketin Hukuk Müşaviriyim. YK Başkan ve üyeleri TR' ye geldikleri zaman HR Yönetmeni Özel Sağlık Sigortası meselesini gündeme getirdi. Adamlar o kadar zor ikna oldu ki, neden iki tane sigorta parası ödüyorum sadece özeli ödeyeyim o zaman diyorlar -haklı ve de mantıklı bir insan olarak- biz olmaz dediğimizde hatta bir ara gereksiz bütçe talebi yapılıyormuş gibi hissettik bizim tarafımızdan

Bununla ilgili de çok köklü bir değişiklik gerektiği kanaatindeyim