Mesajı Okuyun
Old 17-01-2008, 14:27   #7
avukat zeynep

Alıntı:
Yazan Av.AE
Evet sigortam gerçek değerinden zaten yapılıyor. Peki diyelim şirketten ayrıldım serbest çalışmaya karar evrdim. O zaman geriye dönük bir ödeme yapmayacağım sanırım. Sigortalılıktan çıktıktan itibaren mi mesul oluyorum bu topluluk sigortasından?

Aynen öyle Av.AE. Sadece Şirketten ayrıldığınızda veya ssk lı olarak çalışmadığınızda topluluk sigortası ödersiniz.Topluluk sigortası denen şey zaten ssk sigortasının bir değişik çeşidi.Sağlık sigortası ve güvencesi isteğe bağlı olarak dahil edilmeyen ssk güvencesi diyebiliriz. Yani ssk nın sağlık prim ve güvencesi dahil olmayan prim ödeme şekli. O yüzden sigortalı olarak çalıştığınız dönemde zaten topluluk sigorta primleriniz üstelik de sağlık primleri de dahil olmak üzere yatırılmış oluyor.O yüzden ikisinin de ödenmesi mükerrer ödeme olmuş oluyor.Baro bu konuda ssk ile aramızda aracı durumunda.Baronun sigorta servisini arayarak ssk lı çalıştığınız dönemlerinizi, topluluk sigortası ödeme dönemlerinizden düşürüyorsunuz. Arada ssk lı çalışmadığınız dönem varsa o sizin borcunuz oluyor.Veya daha sonra çalıştığınız şirketten ayrılırsanız primlerin kesilme tarihinden itibaren siz topluluk sigortası ödüyorsunuz. Avukatlar mesleğe yasal olarak ara verdiklerini beyan etmedikleri sürece kesintisiz olarak çalıştıkları varsayıldığı için ya bir yerde çalışır ssk primleri ödenir ya da serbest çalışır topluluk sigortası öder şeklinde varsayılıyor.