Mesajı Okuyun
Old 02-07-2010, 10:51   #2
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan hakay
Sayın meslektaşlarım,öncelikle herkese saygılarımı sunarım..
Şuan davalı olduğum bir itirazın iptali davası ile ilgili bir sorum olacak..
Müvekkilim şirket aleyhine cari hesap ve fatura ilişkisi içerisinde bulunduğu bir şirket tarafından üç adet faturanın 8,500,00 tl lik kısmı ödenmediği gerekçesi ile icra takibi yapıldı. İcra takibi yapan şirket müvekkilime sattığı malların karşılığını çoğu zaman nakit olarak almış ve bazı zamanlarda ise müvekkilim hizmet faturası keserek ödemiştir.ancak icra takibi yapan şirket nakit ödemelerden bazılarını cari hesaba girmediği için cari hesapta alacaklı gözükmektedir.Halbuki bizde icra takibi yapan şirketin imzalı ve kaşeli ödeme makbuzları bulunmaktadır.ayrıca ödeme makbuzlarının bedeli 8,500,00 tl yi de geçmektedir.
Özetle takip yapan şirket cari hesapta bizden alacaklı ancak bizim elimizde cari hesaba girilmemiş ve takip tutarını fazlasıyla karşılayacak miktarda ödeme makbuzu bulunmaktadır.
Sorum şu ki: Mahkeme bizim elimizde olan ödeme makbuzlarını dikkate alacak mıdır?
Yada aleyhimize karar verme olasılığı nedir veya gerekçesi ne olabilir.?

Sayın meslektaşım,
Bana gönderdiğiniz e-posta ile sorudan haberdar oldum ve size de bildirdiğim gibi soru ve yanıtlardan diğer meslektaşlarımız da yararlanabilir düşüncesi ile THS'de yanıt vermeye çalışıyorum.

Elbette elinizdeki makbuzlarında mahkemece gözönünde tutulabilir ancak bazı hususları açıklığa kavuşturmak gerekiyor:

1- Müvekkiliniz itirazında ne demiş? Dava dilekçesinde bu itirazda belirtilen hususlara ilişkin davacı taraf ne diyor?

2- Taraflar arasında cari hesap ilişkisi olduğundan emin misiniz? İtirazınız cari hesaba ilişkin mi (örneğin "hesap devresinin gelmediği" gibi), yoksa ödeme itirazı mı?

3- Ödeme makbuzlarında hangi faturaya ya da hangi mallara ilişkin oldukları yazılı değil mi?

4- Müvekkilinizin ticari defterleri usulüne uygun tutulmuş mu ve defterlere bu fatura ve ödemeler işlenmiş mi?

Sanırım bu sorulara yanıt verdiğinizde olay sizin için de açıklığa kavuşacak.
Saygılarımla.