Mesajı Okuyun
Old 09-07-2003, 17:25   #9
Nedime Uğraş

Sayın Oya;

Karşı taraftan alınacak vekalet ücreti için KDV K.nunun 1. maddesinin yorumundaki görüşünüze ben de katılıyorum. Ama Maliye Bakanlığı bu ödemelerden de vergi alınacak diyorsa, bu yorumunuz ne kadar geçerli olacaktır? Bizler, karşı taraftan ücretle birlikte KDV de almazsak, ileride yapılacak herhangi bir vergi incelemesinde, aleyhimize cezalı vergi salınmasına neden olacağız. Maliye Bakanlığının muktezaları bazan yasalara uygun olmayabilir. Fakat haklılığımızı kanıtlamak için aleyhimize salınmış olan vergi ve cezanın kaldırılması amacı ile Vergi Mahkemesinde dava açmamız gerekmektedir. Vergi Dairesi ile davalı olmayı sanırım hiç kimse istemez. Avukatlık Yasasının 164. maddesinde "Karşı tarafa yüklenecek ücret Avukata aittir" şeklinde yapılan değişiklik ve TBB nin Asgari ücret Tarifesine ayrıca KDV alınacağına dair bir hüküm ilave etmesi ile kendi kendimizi bu vergiyi tahsil etmekle sorumlu kıldık gibime geliyor. Bu değişiklikler yapılmadan önce, Mahkemelerin takdir ettiği vekâlet ücreti taraf adına olduğundan, masraf karşılığı kabul edildiği için KDV ye tabi olmayacağı yolunda Danıştay kararı vardı. Bundan sonra Vergi Mahkemelerinin ve Danıştay'ın nasıl bir karar vereceği de belli değildir.

Netice olarak şimdi bizler ne yapacağız?

*TBBnin Maliye Bakanlığından aldığı görüşe göre mi, yoksa sizin yorumunuza göre mi hareket etmemiz gerekmektedir?

*Mahkemelerin avukat adına takdir ettiği bu ücretinin mahiyeti nedir? Bu ücret bir hizmet karşılığımı yoksa masraf karşılığımı dır?

*Karşı taraftan ücret alırken ayrıca KDV de tahsil edecekmiyiz?

*Karşılığında Serbest Meslek Makbuzu düzenleyecekmiyiz?

*Serbest Meslek makbuzu vermeyeceksek, nasıl bir makbuz düzenleyeceğiz?

TBB nin bu konuyu yeniden ele alarak bizleri ikileme düşürmeden kesin ve net bir şekilde ne yapılması gerekeni belirledikten sonra neticesini Barolara duyurması gerekmektedir.

Bizler kendi yorumumuza göre hareket edersek belki ileride aldığımız ücretlerin çok fevkinde vergi ve ceza ödemek zorunluğunda kalabiliriz. Dimyata pirince giderken evdeki bulgurdan olmayalım.

Mesajınızda bahsettiğiniz "Dosya Dergisi ve Yaklaşım Dergisi"ni nereden temin edebiliriz? Çalışmalarızı lütfen bana da e-mail ile iletirseniz sevinirim.

Teşekkür eder, başarılar dilerim.