Mesajı Okuyun
Old 20-06-2003, 20:38   #2
Nedime Uğraş

Sayın Turan;

Çok önemli bir konuyu gündeme getirdiniz.Sizi kutlarım. Fakat ne yazık ki; 15.06.2003 tarihinden beri bu konu üzerinde hiç bir avukat arkadaşımız yazmak gereğini duymadı. İşte bu da bizim kendi meselelerimize ne kadar duyarsız olduğumuzu kanıtlıyor. Acaba avukatların Vergi ile ilişkisi yok mu?

Herhalde, Avukatlık Yasasının 164. maddesindeki değişiklik üzerine TBBB Yeni Asgari Ücret Tarifesine KDV hakkında bir hüküm ilave etmeyi düşündü.

Yargıtay kararlarının tam metni elimde olmadığı için kesin bir şey söyleyemiyorum. Buna rağmen, benim görüşüme Yargıtay 21. H.D.nin kararı daha uygun düşüyor. Fakat gerekçesi yanlış. Zira KDV yi Asgari Ücret Tarifesi ile TBBB ihdas etmemiştir . Bu vergi öteden beri var olan ve yasa ile konulmuş bir vergidir. Tarifede, bundan sonra karşı tarafa yüklenen ve doğrudan avukata ait olan ücretin KDV sinin de ayrıca alınacağı belirtilmiştir.

Aslında, Mahkemelerin Tarifedeki bu hükme istinaden ücrete KDV ilave ederek karar vermeleri yanlış ve hatta gereksizdir. Zira; Avukat ücretini müvekkilinden olduğu gibi karşı taraftan da haricen tahsil ederken, KDV yi ayrıca alması ve bunu makbuzunda göstermesi, İcra yolu ile tahsil ederken de, ücret alacağına KDV yi kendisinin ilave ederek toplam alacağının miktarını Takip talebinde buna göre belirlemesi gerekmektedir.

Vergi Hukukunda derin bir bilgim ve deneyimim olmadığı için kesin bir şey söylememin doğru olmadığını düşünüyorum. Kanımca; bu konu ile Baro Vergi Komisyonunun yakından ilgilenerek, Avukatlık Yasasının 164. maddesinin son durumuna göre nasıl uygulama yapılması gerektiği yolunda Maliye Bakanlığından görüş aldıktan sonra durumu tüm Avukatlara sirküle etmesi veya İnternet Sitesinde duyuru yapması gerekmektedir.

Yargıtay Kararlarının tam metnini veya nerede yayınlandığını bana da bildirirseniz çok sevinirim.

Teşekkürler...