Mesajı Okuyun
Old 28-11-2009, 20:55   #21
ali aydın

27/11/2009
Çocuklar pancar tarlasında
GÜNEYDOĞU’dan Yozgat’a tarım alanlarında çalışmak için gelen işçilerin çocukları, pancar tarlalarında çamur ve soğuğa aldırmadan ailelerine yardım ediyor.
GÜNEYDOĞU’dan Yozgat’a tarım alanlarında çalışmak için gelen işçilerin çocukları, pancar tarlalarında çamur ve soğuğa aldırmadan ailelerine yardım ediyor.
Mart ve Nisan aylarından itibaren yaşadıkları bölgelerden Yozgat başta olmak üzere, İç Anadolu’nun çeşitli illerinde tarım alanlarında çalışmak için gelen işçiler, kış mevsimi başlayıncaya kadar çalışmalarını sürdürüyor. Son olarak pancar söküm işlerini yapan tarım işçilerinin çocukları da tarladaki çamur ve soğuğa aldırmadan bir an önce işlerini tamamlayıp memleketlerine dönebilmek için ailelerine yardım ediyor.
Urfa’dan mevsimlik işçi olarak Yozgat’ın Sorgun ilçesine pancar tarlasında çalışmak üzere 6 çocuğu ve eşiyle birlikte gelen Abdulsamet Güneş isimli vatandaş, kışın soğuğuna aldırmadan sabahın erken saatinde tarlada bulunan pancarları söküyor.
Pancar tarlasında çalışan çocuklardan İslam 12, Kadir 10, İbrahim 8, Mehmet Güneş ise 4 yaşında ama hepsi şimdiden hayatın gerçekleriyle yüz yüze gelmiş, ailelerine destek olmak için pancar söküp kesim yapıyorlar. Ne Kurban Bayramı ne de tatil onların gündeminde yok.
Küçük İslam ekmek parası için çalıştıklarını ifade ederek, “Hava soğuk, üşüyoruz ama mecburuz anne ve babamıza yardım ediyoruz” şeklinde konuştu.
Diğer kardeşi İbrahim ise evde oturmak, film izlemek, arkadaşlarıyla oynamak, bisiklete binmek istediğini belirterek, “Babamdan bisiklet almasını istedim ama parası olmadığı için bisiklet alamadığını ifade ederek ümitsizliğini dile getirdi” dedi.
Daha sonra Pancar Tarlası Sahibi Ahmet Başol ise tarlanın 30 dönüm olduğunu, Güneş ailesine dönüm başı 70 liradan tarlayı kabala verdiğini, toplamda ise 1200 lira ellerine geçeceğini belirterek başka bir şey yapamayacağını sözlerine ekledi. (YOZGAT)