Mesajı Okuyun
Old 15-02-2021, 10:19   #1
Av.heren

Varsayılan vasiyetnamenin iptali bir aylık süre

Sulh Hukuk Mahkemesi'nden gelen tebligatta "zarf içerisinde gönderilen vasiyetnameyi kabul edip etmediğiniz hususlarında beyanda bulunmak üzere duruşmaya gelmeniz, duruşmaya gelip beyanda bulunmadığınız takdirde vasiyetnameyi kabul etmediğiniz ve vasiyetnameye karşı BİR AY içerisinde dava açıp mahkememize bildirmediğiniz takdirde vasiyetnameyi aynen kabul etmiş sayılacağınız hususu tebliğ ve ihtar olunur."

denilmektedir. Bir aylık süre ne anlama gelmekte? Ben bir ay içinde Asliye Hukukta vasiyetnamenin iptali davası açıp bunu vasiyetin açıldığı sulh hukuk mahkemesine "dava açtım" diye mi bildireceğim, yoksa sulh hukuk mahkemesine yalnızca vasiyetnameye itiraz ettiğimi ve vasiyetnamenin iptali için dava açacağıma dair "vasiyetnameye itiraz" dilekçesi mi sunmalıyım?
Kanunen tanınmış bir yıllık süre varken böyle bir süre neden öngörülmüş, eğer duruşmaya katılıp zaten vasiyetnameyi kabul etmediğimizi belirtmişsek ayrıca bir aylık süre içerisinde vasiyetnamenin iptali davası açmamız mı gerekiyor?
Bu konularda beni aydınlatabilir misiniz meslektaşlarım