Mesajı Okuyun
Old 18-02-2007, 16:00   #15
Av. Muzaffer ERDOĞAN

Varsayılan Noterden devri olmaksızın yapılan araç satışı

Benim takip ettiğim bir dava değil ama benzer bir olay için şöyle bir yöntem önerdim ve izleniyor.

Öncelikle karşı tarafa ihtar çekerek aracın devrini almasını almayacaksa tarafımıza teslim etmesini ve ödenmiş olan vergilerin tarafımıza ödenmesini istedim

Karşı taraf ihtara verdiği yanıtta bizim onamımızla başka bir kişiye satılmış olduğunu, bu nedenle kendisinin hiç bir sorumluluğu olmadığını belirtti

Bizim olayın özelliği:
Araç bir şahsa satılmış ve satın alan şahsın eşine aracı satın alan şahsa satması için vekaletname verilmiş. Ancak vekalet görevi ifa edilmemiş.

Bunun üzerine Ortada tam iki taraflı bir akdin olduğu, BK. hükümleri gereğince akdin temel edimlerinin yerine getirilmiş olduğu bu aşamadan sonra akdin feshinin istenmesinin iyi niyet kuralları ile bağdaşmayacağı, kaldı ki BK gereğince akdin ifası ile uğranılan zararın istenebilmesinin mümkün olduğunu belirterek dava açmayı önerdim. (Arkadaşı aradım dava daha açılmamış)
Bu istemin kabul edilmesi zayıf bir olasılık. Ben de bu durumda mülkiyet tespit davalarının reddi gerektiğine ilişkin kararlar anımsıyorum. Ama gerekçeler nedeni ile farklı tartışılabilir diye düşündüm.

Bu istemimiz kabul edilmez ise (akdin geçersiz olduğu kabul edilirse) nedensiz zenginleşmeye ilişkin hükümler gereğince aracın tarafımıza teslimine karar verilmesini ve uğradığımız zararın tazminine karar verilmesini istedim.Tabii ki bizde aldığımız bedeli ödeyeceğiz. Bu arada vekili de vekalet görevini ihmal veya kötüye kullanarak zarara neden olması dolayısı ile davalı gösterdim

Ayrıca Cumhuriyet savcılığına, Trafik Müdürlüğüne aracın trafikten men edilmesi için duyuruda bulunulmasını ve mahkemeden de bu konuda tedbir kararı istenmesini önerdim. Anımsadığım kadarı ile trafik mevzuatında trafik zabıtasının b u tür araçları trafikten men etmesi gerektiğine ilişkin bir hüküm var. (Tabii ki bunların hiç birisi henüz gerçekleşmemiş)

Bence yasayı dolanmadan sonuca ulaşabileceğimiz en kısa yol bu.

Ben de merakla bekliyorum
bakalım nolacak.

düşüncelerizi bekliyorum

Saygılar.