Mesajı Okuyun
Old 14-06-2006, 19:49   #117
zeyn_ep

Varsayılan önyargılardan kurtulalım

özel üniversitelere girmek kolay ama çıkmak daha zor . aslında ozel unıversite terımı yanlıs vakıf unıversitesi demek gerekır. okulda sınıfta kaldıınız hersene okula para kazandırıyorsunuz , yaz okulu okula yine para kazandırıyor bu durumda okul niye sizi erken mezun etsin ki okulu uzatmazsanız okulun karı ne olacak?? bunun dıısında eger öğrencilerine iyi bir eğitim vermez ve niteliksiz insanları mezun ederse nasıl üniversitenin adını duyurup okula talebi arttıracak?? bunun dışında bilkent başkent gibi üniversitelerin burslu hukukları devlet üniversitelerinin hukuklarından daha yüksek puanlı . ben başkent hukukta okuyorum ankarada en zor hukuk fakültesi ve senede 120 kişiden en fazla 20kişi hic uzatmadan mezun oluyor . bunun dışında tum içtihatları ve kitapları cok iyi ogrenmeden sınıfı gecemıyoruz ve ne bütünlememiz ne de yaz okulumuz yok sadece son sene 9kredi yaz okulu şansımız var sistemimiz devlet okullarından daha zor. bunun dışında hocalar ztn hep aynı devlette de bizde de ders veriyorlar ama sorulan sorular bize daha zor. ztn önemli olan devlet okulu özel okul mezunu olmak degil onemlı olan kendini yetiştirmek sonuçta nereden mezun olursanız olun önemli olan kendinize ne kattıınız ve sizin kendi yeteneklerınız.... ama eger problem ozel egıtımın eşıtsızlık yaratması ıse bence de esitsizlik soz konusu ozel egitim olmamalı ama herkes istediigi yere de girebilmelı 17 yaşındakı bı cocuk gelecegı hakkında ne kadar kararlı olup ders calısabılır kı zmnında calısmadı dıye egıtım hakkı elınden alınsın ?? bu yuzden yeterı kadar unıversıteler kurulsa ve herkes istediigi yere girebilse başarılı olsa mezun olsa basarısız olsa mezun olamayıp okuldan atılsa herkes eşit olur ve en guzelı olur .ama ne yazıkkı bu gercek olamaz. bu soruna da bi cozum gelmez . su andakı sıstemden vakıf unıversitelerıni atsanız ozel egıtıme engel olmak ıcın elde edebileceginiz tek sey daha az kısının universiteye girmesi... bu da kimseye bi yarar getirmez. rekabet başarıyı doğurur .bunun dışında yapılması gereken en onemlı sey eşit imkanlar vermek devlet universiteleri ve vakıf universitelerine. devlet universitelerinde okuyanlara da vakıf universitelerinde okuyan ogrencilere verilen imkanlara sahıp olmalarını saglamak onlara da en ıyı kutuphane oratamını saglamak..boylece unıversıtede okuyanlar arasında esıtlık saglanır.sonuc olarak vakıf unıversıtesınde de okusanız devlet unıversıtesınde de okusanız onemlı olan kendinize kattıklarınız nerden mezun olduğunuz ya da hukukcu sayısının her gecen gun artması degil .