Mesajı Okuyun
Old 22-02-2004, 15:14   #1
Gemici

Varsayılan Eşcinsellerin Beraberliklerinin Kanunen Tescili, Federal Almanya Örneği

Son günlerde yurt dışındaki Türk Basınını ilgilendiren bir konu var; Berlinde yaşayan bir Türkün, Alman Mevzuatına göre evlendiği aynı cinsten eşini, beraberce yaşamak amacı ile “Aile Birleşimi” cerçevesinde yanına getirmesi.

Almanyadaki Eşcinsellerin de diğer bir çok ülkede olduğu gibi, kendilerini dışlayan gelenek ve göreneklere, toplumdaki yargı değerlerine ve bu değerlere bağlı olarak kendilerine karşı yürütülen dışlayıcı tutuma karşı yürüttükleri bir savaşım var. Eşcinsellerin verdiği bu savaşım ve toplumun liberal kesimlerindeki baskının neticesinde Sosyal Demokrat ve Yeşillerden oluşan Koalisyon Hükumeti 2001 senesinde eşcinseller arasındaki bağı legalleştiren bir kanun çıkardı. 01.08.2001 tarihinden beri yürürlükte olan bu kanuna kısaca değinmek istiyorum.

“Gesetz über die Eingetragene Lebenspartnerschaft”, Datum: 16. 02.2001.
Tescil edilmiş Hayat Arkadaşlığı/Eşliği na/ne dair Kanun, Tarih: 16.02.2001
(Başlığı ben tercüme ettim, resmi tercüme nasıl bilmiyorum, bilen varsa bildirirse memnun olurum)
“Hayat Arkadaşlığı” veya “Hayat Eşliği” yerine “Hayat Birliği” kavramınıda kullanabiliriz. Aslında “Partner” kavramıda Türkçeye geçmiş durumda.

Kanunun Yürütülmesi ile Eyaletler yetkili. Kanunun iptali için Anayasa Mahkemesinde açılan bir davada(Bavyera Eyaleti başvurmuştu bildiğim kadarı ile) Mahkeme kanunun Anayasaya uygun olduğunu belirtti.

Tesciller Bavyera dışındaki Eyaletlerde Evlenme Dairelerinde yapılıyor. Bavyera da tescilde Noterler yetkili.

Belli başlı Hükümler:

► Evlenmedeki bazı yasaklar buradada geçerli(Hısımlar arasındaki evlilik v.s.)
► Normal evliliklerdeki, eşlerin birbirine karşılıklı yardım ilkesi buradada geçerli, karşılıklı vazifeler ve haklar buradada var.
► Nafaka ödeme yükümlülüğü ve isteme hakkı,
► Hayat Birliğini evliliklerde olduğu gibi bir birlik adı seçebiliyor,
► Eşlerden birisi önceki beraberliğinden olan çocuğunu birliğe getirmişse ve velayet hakkı kendisine verilmişse, diğer eşinde kısıtlı da olsa velayet hakkını kullanabilmesi imkanı var,
► yaşayan eşin kanuni miras hakkı var,
► Çalışan eşin kanuni hastalık ve yardım sigortalarından diğer eş de faydalanabilir,
► Yabancılar Almanya dışındaki eşlerini yanlarına getirebilir, Alman vatandaşlığna geçmede diğer eş de faydalanır.

► Bütün bunlara rağmen bu birlikler kanunen evlilikle eşit değerde değil Anayasa Mahkemesinin görüşüne göre.

Saygılarımla