Mesajı Okuyun
Old 21-03-2011, 21:32   #19
tiryakim

Olumlu

Alıntı:
Yazan ncoban
İyi Günler,
Karşılıksız çekten dolayı Asliye Ceza Mahkemesinde karşı taraf ceza aldı.ancak yeni çek kanunundan yararlanarak bu borcunun 1/3ünü 31 mayısta 2/3ünü de 2011 yılı 31 mayısta ödeyeceğini taahhüt etmiş ve bunun sonucunda da mahkeme infazı erteleme kararı vermiştir.Ancak 31 mayısta borçlu borcunun 1/3ünü ödemedi ve biz de mahkemeye taahüüdünü yerine getirmediğinden dolayı infazın ertelenmesinin kaldırılması için yeniden şikayette bulunmak istiyoruz.Ancak mahkemenin hakimine bu durumu ilettiğimde bana borçlunun gün vermiş olması onu bağlamaz kanuna göre ilk 1 sene içerisinde borcunun 1/3ünü ödemesi hükmünün yer aldığını,ceza hukukunda kanunların sanık lehine yotrumlandığını ve 1 senelik sürenin dolmasını beklemem gerektiğini söyledi.Ben kanunu açıp baktığımda açık açık borçlunun taahüt verdiği takdirde ve taahhüdünü yerine getirmediği takdirde infazın ertelenmesinin kaldırılacağı yazıyor.Bu hususlar göz önüne alındığı takdirde de kanımca borçlunun vermiş olduğu 31 mayıs tarihi kendisini bağlar;ancak hakim bu şekilde bir yorumda bulunduğu için aklım karışmış durumda.Bu konuda bana yardım ederseniz sevinirim.Şİmdiden yardımlarınız için tşk ederim.Saygılarımla

Şikayetçinin başvurusu üzerine, anlaşma veya taahhüde uyulmadığının tespiti halinde, soruşturmaya, kovuşturmaya veya hükmün infazına devam edilir.
Soruşturma veya kovuşturması durdurulan ya da hükmün infazı ertelenen veya durdurulan kişi hakkında 5271 sayılı Ceza Muhakemesi Kanunu’nun 109. maddesinin 3. fıkrasının (a) bendinde yer alan adli kontrol tedbirine karar verilebilir.