Mesajı Okuyun
Old 27-09-2008, 17:36   #12
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan murdican
Yanlış ifade ettim özür dilerim. Vade niteliğinde düşülen notlar demek istedim

Devam edelim o zaman. Soruya verilen yanıtlara göre, keşideci vade tarihi boş olan bonoyu lehdara teslim ediyorsa, vade tarihinin sonradan atılmasına katlanmak zorundadır. Aksini yazılı bir sözleşmeyle kanıtlamalıdır. Bu genel bilgiye ben de katılmaktayım.

Ancak soruda, bononun arkasında birden fazla vade tarihi olduğu özellikle vurgulanmaktadır. Ne yapacağız? Bunları yok mu sayacağız? Senedi elinde tutan lehdardır. Bu tarihleri ya kendisi atmıştır ya da keşideci atarken bilgisi vardır. Ki senedi o haliyle teslim almıştır.

Diğer bir genel bilgiye göre ise, bononun ön yüzünde birden fazla vade yazılmışsa kambiyo vasfını yitirmektedir. Ancak arkasına yazılan vadelerle ilgili bir karara rastlamadım. Arkaya yazılan vadeleri görmezden gelemeyeciğimize göre şu yol daha hakkaniyete uygun değil midir? Bononun arkasına atılan vade tarihlerinin en sonuncusunu, ön yüze yazarak senedi kambiyo senedi haline getirebilir miyiz? Böylece borçlunun rızam/anlaşma dışında senede vade tarihi atılmıştır, şeklindeki
iddiasını baştan çürütmüş olur muyuz? Cevap hayırsa, bence senet kambiyo senedi vasfını yitirmiştir.