Mesajı Okuyun
Old 08-05-2008, 23:19   #22
Av.Barış

Asliye ceza mahkemesi.Bir üniversite öğrencisinin müdafiiliğini yapıyorum.Kendimi onun yerine koyduğumdan mıdır bilmiyorum ama gerçektende haksızlığa uğrayan bir genç ve 2 yıllık meslek hayatımda hiç bir CMK dosyasıyla bu kadar çok ilgilendiğimi hatırlamıyorum.
Hakkında tutanak tutulmuş.Bilindiği üzere adli kolluk görevlilerinin en sık başvurduğu yöntem.4 polis memuru tutanak tutmuş.birincisi anlatıyor;
"Ben olayı görmedim,oraya gittiğimde şüpheli yakalanmıştı" dedi.
Hakimin diğer tanığa geçmek istemesi üzerine ben hemen kendimden emin bir vaziyette "efendim,tanığa sorumuz olacak" diye belirttim.Sorumu bekletmeksizim sorduğumda hakim tarafından hiç beklemediğim bir tepki aldım ve aynı sertlikte hakime karşılık verdim.Şimdiye kadar hiç bu kadar kendimden emin olduğumu hatırlamıyorum
Sonunda sorumun tanığa yönlendirilmesiyle ihtiyacım olan ve malesef ülkemiz gerçekleriyle örtüşen cevabı aldım.
s:Neden olayı görmediğiniz halde tutanakta görmüş gibi geçtiniz?

c:tek kişi tarafından tutanak tutulamayacağı için o şekilde beyan geçtik.

Cevap aynen yukarıda.Verilen cevaba bakarmısınız.Demek çoğu kez sırf tek kişi tarafından tutanak tutulmadığından bu yola başvuruluyor ve çoğu dosyada tek delil bu türden tutanaklar.Bu cevap hem istediğim cevaptı hemde meslek yaşantımın ilk tartışmasıyla alınan cevaptı.
Bu cevap malesef günümüzde sıkça kullanılan,özellikle görevli memura direnme suçunda kullanılan bir yöntem.
Şimdi bu şekilde tutanak tutan kişiler açısından suç oluşturmuyor mu?

Düşünsenize sanığın soru sorma hakkının olmadığı düşüncesinde olan bir zihniyette Avukatsız görülen böyle dosyalarda sanıkların durumu ne olacak?
Bu tür şeyler malesef mahkemeler tarafından göz ardı ediliyor.