Mesajı Okuyun
Old 24-07-2018, 20:50   #2
Nidyak

MİLLETLERARASI ÖZEL HUKUK VE USUL HUKUKU
HAKKINDA KANUN
MADDE 50 – (1) "Yabancı mahkemelerden hukuk davalarına ilişkin olarak verilmiş ve o devlet kanunlarına göre
kesinleşmiş bulunan ilâmların Türkiye'de icra olunabilmesi yetkili Türk mahkemesi tarafından tenfiz kararı verilmesine
bağlıdır" hükmüyle tanıma ve tenfiz için ön şartlardan bahsetmiştir.
Bu önşartlardan biri kesinleşmiş karardan bahsediyor. Maddenin lafzından anlaşılacağı üzere ilgili devlet kanuna göre kesinleşmiş olmasını şart koymuştur. Bahse konu olan şartın uygulamada problem yarattığı konulardan biridir. Bu hususun netliğe kavuşması için kararı veren ülke hukukuna göre araştırma yapmak gerekir. Kanımca burada ilgili hakim elindeki argümanlardan hareketle problemi çözmelidir. Şöyleki; Adli yardım anlaşmaları kapsamında, kararın verildiği ülkeden, kararın kesinleşip kesinleşmediği konusunda yardım talep edebilir. Diğer bir yöntem ise; Bilimsel görüşe hakim başvurabilir örneği, Hukuk Fakülteleri MÖHÜK ana bilim hocalırdan.. Akla şu gelebilir Adli yardımlaşma olmaması durumunda ne yapılacak o zaman Türkiye de bulunan diplomatlardan yardım alması da mümkündür.
saygılarımla..