Mesajı Okuyun
Old 21-02-2014, 09:52   #16
dgnakbas

Alıntı:
Yazan olgu
Sigortalının vefatı kredinin kapanmasından sonra gerçekleşmesi halinde sigorta teminatı şahsın göstereceği bir kişiye veya yasal mirasçılarına ödeniyor.
Kredi sona erdikten sonra vefat halinde bankanın yararına işlem gerçekleşmiyor. Bu sebepten görüşünüze katılmıyorum. Ancak siz sigortayı kredi süresi boyunca yaptırabilirsiniz.

Sayın olgu, yorumunuz için çok teşekkür ederim.

Kredi için sigorta (benim bildiğim) iki şekilde yapılıyor. Bir tanesinde sigorta sadece kalan taksitleri(bakiyeyi) karşılayacak şekilde daha düşük primle yapılıyor. Diğerinde ise ödensin veya ödenmesin tamamı için daha yüksek primle yapılıyor. Sizin yorumunuz bu ikinci türdeki(primleri yüksek olduğu için çoğunlukla tercih de edilmeyen)sigorta türüne uygun. Ancak birinci türdeki gibi kalan bakiyeyi teminat altına alan bir sigorta şeklinde sizin yazdıklarınızın geçerli olamayacağını düşünüyorum.

Üstte -dün- yazdığım yorumda kredi taksitlerinin sigorta süresinden daha önce bitmesi durumunu dile getirmiştim. İsterseniz bunu bir de "erken kapama" durumuna göre değerlendirelim. Bu durumda, örneğin daha sekizinci ayda erken kapama ile kredi borcunu kapatan bir kişi yirmi dört ay için yaptırdığı sigorta primlerini de peşinen ödemiş olacaktır. İşte buradaki 24-8=16 aylık primi iade alabileceğini düşünüyorum.