Mesajı Okuyun
Old 31-01-2007, 22:32   #24
yargıç isa

Kitap ............

syn claw;
sağlığı yerinde, eğitimini almış ve kendini koruyan yasaların mevcut olduğu bir ülkede yaşayan kadın, kocasının içkiye başlamış olmasından ve aile düzeninin bozulmasından yakınıyor. Kadın çalışmıyor. Kadın, evin ve çocukların her türlü hizmetini görüyor. koca, kadına herhangibir şiddet uygulamıyor ama kadına göre kötü huyları var (her akşam erkek arkadaşları ile toplanmalar,sürekli geç saatlere kadar okey vs. oyunlar oynamalar, eve sürekli sarhoş gelmeler...) Şimdi sizin güvenlikten sorumlu devletiniz adama "GİT KARININ YANINA, ŞU SAATTEN SONRA EVDE OLACAKSIN, ARTIK BUKADAR FAZLA İÇMEYECEKSİN, HER AKŞAM ARKADAŞLARINLA BULUŞMAK OLMAZ..." mı diyecek. Bunlar insan haklarına aykırı. Peki bunların yaptırımı ne olacak, güvenliği sağlayan devlette. Tabiki de boşanma olacaktır. Ama kadın eğitimli ve sağlıklı bir işsiz, yani ev hanımı. Kadın neye güvenip de mahkemeye gidip boşanmayı isteyebilsin? Hali hazır da barınacak bir yeri, geçimini sağlayacak bir işi var mıdır? HAKSIZLIĞA UĞRADIĞINI DÜŞÜNEN KADINA " BEN SENİN İÇİN YASA ÇIKARDIM, İSTEDİĞİN TAKTİRDE EVLİLİĞİ BİTİREBİLİRSİN" DEMEK MANTIK İLKELERİNİN NERESİYLE BAĞDAŞIYOR. Ayrılamayacağını bile bile böyle bir yasaların çıkarılması göstermelik olmaktan öteye gidemez. Devlet kadına arkasında olduğunu, gerektiğinde yardım edebileceğini hissettirmelidir. Boşanan kadın , boşanma sonrasında (gerekli şartları taşıdığında) devletten yardım talep edebilmelidir, koruma ve güvence isteyebilmelidir. Devlette bunları sağlamaya yönelik SOSYAL KURUMLAR kurmalıdır. Çünkü aile toplumun en önemli unsurudur, toplumda devletin en önemli unsurudur.

saygılarıma...