Mesajı Okuyun
Old 12-12-2011, 08:49   #3
Av.Evran KIRMIZI

Alıntı:
Merhaba benim sorum hakimlik sınavının yaklaştığı şu günlerde basit tek bir sorudan ibaret fakat öyle bir soru ki idari davaların yarısını adli mahkemelere soktuğunu farz edersek baya önemli bir soru.
HMK değişikliğiyle md 3. idare eylem ve işlemiyle kişiler üzerinde oluşan zararlardan artık ASLİYE HUKUK SORUMLU olacakmış.Kanun maddesinde anlaşılmayacak bişey yok. Benim sorum idare hukukunda o kadar çok örnek var ki hizmet kusuru veya kusursuz sorumluluk veya askeri hizmete ilişkin asker kişiler üzerinde oluşan zararlardan şimdi bu tüm bildiklerimizi çöpe mi atıyoruz.?Komple insana verilen zararlardan idare mi sorumlu olacak diyeceğiz.
Şimdiden soruma cevap veren herkese teşekkür ediyorum.

Sayın ÖNER, "Asliye Hukuk sorumlu olacaktan" kastınız görevli mahkemeyi belirlemekse, evet görev asliye hukuk mahkemesinindir. "Komple insana verilen zararlardan idare mi sorumlu olacak" sözünüzden kastınız, tazminat sorumlusunun kim olduğu ise; evet idare sorumludur. Zaten eskiden de öyleydi. Sadece idarenin eylem ve işlemlerinden ve hizmet kusurundan kaynaklanan (vücut bütünlüğü ve ölüm ile ilgili) davalar artık tam yargı davası olarak idari yargıda görülmeyecek.