Mesajı Okuyun
Old 23-07-2010, 14:31   #2
uye8490

Sayın konuk,

Anladığım kadarıyla çocuğunuzun yaşı küçük.Çocuk anne bakım ve şefkatine ihtiyaç duyulan dönemde ise velayetin annden alınarak babaya verilmesi için önemli nedenlerin varlığı gereklidir diye düşünüyorum.

Velayet konusunda karar veriliken mahkeme öncelikli olarak çocuğun yüksek yararını göz önünde bulundurup, korumaya çalışır.
Maddi durum velayetin kimde kalacağını etkileyen nedenlerden biri olabilir.Ancak hiç bir zaman maddi durum velayetin kimde kalacağını tayinde göz önünde bulundurulan tek ölçüt olamaz.
Mahkeme sizin sunacağınız ve karşı tarafın sunacağı delilleri ve ayrıca mahkeme tarafından yaptırılacak sosyo/ekonomik durum araştırmalarını da göz önünde bulundurarak çocuk için en uygun kararı vermeye çalışacaktır.

Eşinizin size şiddet uygulaması boşanma davasında kendisine kusur olarak yüklenebilecek bir durumdur.Şiddete ilişkin her türlü yasal delili mahkeme dosyasına sunmanız lehinizedir.

Evlenmeden önce eşinizin almış olduğu ve sonradan sattığı evde sizin herhangi bir tasfiye alacağınızın olduğunu düşünmüyorum.

Bunlar dışında dava aşamasında gerek kendiniz gerekse çocuğunuz için nafaka talep etme hakkınız vardır.Nafakaya hükmedilmesi durumunda yargılamanın sonuçlanmasını beklemeden bu nafakanın tahsili için icra takibi yapma hakkınız vardır.İcra takibine rağmen nafakanın önedenmemesi durumunda eşininin cezalandırılması için icra ceza mahkemesine şikayette bulunma hakkınız vadır.

Boşanma ile mevcut ve beklenen çıkarlarınız zarar görecekse maddi ve ayrıca manevi tazminat talep etme hakkınız vardır.Gerek nafaka gerekse tazminat konusunda karar verilirken tarafların sosyo/ ekonomik durumları ile kusur durumu göz önünde bulundurulur.

Bir avukattan hukuki yardım almanız lehinizedir.Bu nedenle açacağınız ve aleyhinize açılacak davalarda mutlaka hukuki yardım alarak hareket etmenizi öneriyoruz.