Mesajı Okuyun
Old 24-12-2007, 21:31   #4
Av.Ergün Vardar

Alıntı:
Yazan TABUOSMAN

MADDE 3. — Kanunlarda ve diğer mevzuatta, idarî işlemlerde, yargı kararlarında, her türlü hukukî muamelelerde, kıymetli evrak ve hukukî sonuç doğuran diğer belgeler ile ödeme ve değişim araçlarında Türk Lirasına veya liraya yapılan atıflar, 2 nci maddede belirtilen değişim oranında Yeni Türk Lirasına yapılmış sayılır. "

Kanunun açıkça düzenlediği bu konuda Yargıtay kararı aramaya gerek yok diye düşünüyorum.
Konuyu açan meslektaş gayet net olarak sormuş,soru anlaşılmayınca cevap da net olmayabilir.Lakin soru çok net.Senedin tanzim tarihinte YTL yürürlükte değilse bono geçerlimidir?Sayın "Tabuosman"siz de konu ile hiç ilgisi olmayan bir maddeyi belirterek Yargıtay kararı aramaya gerek yok şeklinde öngörüde bulunmuşsunuz..Belirtiğiniz 3. madde somut olaya göre misalen şöyle buyuruyor "TL cinsinden bono değişim oranına göre YTL olarak hesaplanır.Konuyu açan meslektaş benim elimde TL meblağlı bono,şimdi kaç YTL olarak hesaplanmalıdır şeklinde soru sormuyor.Konuyu anlayıp,cevap verince şahsen benim için daha iyi oluyor.