Mesajı Okuyun
Old 03-11-2005, 17:54   #12
av.ademkuvel

Olumlu

Yurtdışı Tebligatı düzenleyen Tebligat K. 25/a maddesi gereğince yurtdışında ikamet eden Türk vatandaşına tebligat yapılabilmesi için tebligat evrakı, Cumhuriyet Başsavcılığı, Adalet Bakanlığı Uluslararası Hukuk ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü kanalıyla ilgilinin ikamet yeri Türkiye Büyükelçiliği veya Konsolosluğu'na gönderilmektedir. Ancak adres yetersiz veya yanlış ise bu durumda adres tespiti istemek gerekir. Doğal olarak bu durumda gündeme TÜRK MAHKEMELERİ ile YABANCI MAHKEMELER ARASINDA HUKUKİ YARDIM [İSTİNABE] müessesesi gelmektedir. Yabancı ülke yargı mercilerinden adli yardım talebi ile ilgili Türkiye'nin taraf olduğu HUKUKİ ve TİCARİ KONULARDA ADLİ ve GAYRİ ADLİ BELGELERİN YABANCI MEMLEKETLERDE TEBLİGİNE DAİR SÖZLEŞME hükümleri sizler için yol gösterecektir. Aynı şekilde Adalet Bakanlığı da yabancı ülke yargı mercilerinden istenecek adli yardımlar ve bunun prosedürü ilgili olarak her takvim yılı başında bir bildiri yayınlamaktadır. Bu bildiriye ulaşırsanız talebinizi nasıl ve ne şekilde mahkemeye sunmanız konusunda size yardımcı olacaktır. Ör: İlgilinin adres tespiti ile ilgili istinabe(adli yardım) talebi, C.Savcılığı, Adalet Bakanlığı Uluslararası Hukuk ve Dış İlişkiler GM kanalıyla yetkili Alman makamlarına iletilir. Alman makamları da bu talebe ilişkin olarak yapacağı adres tespitini aynı yollarla talepte bulunan mahkemeye bildirir. Tek çözüm yolu da bu gözükmektedir. Yurtdışında yaşayan kişi ile ilgili olarak ilanen tebligat müessesesi öngörülmediğinden bu yolun izlenmesi veya oturduğu yer bellli olmamakla beraber yurtdışında yaşadığı belli olan kişi ile ilgili olarak kayyım tayini mümkün değildir.