Mesajı Okuyun
Old 03-09-2007, 11:18   #1
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Varsayılan Yargıtay Kararları Kimin?Avukatın hakkı?

Merhaba

Diğer bir başlık altında Yargıtay kararlarının aleniyete açılması tartışılıyor.

Burada ben daha farklı bir konuya dikkati çekmek ve görüşlerinizi almak istiyorum.

Davanın olay olarak tarafları davacı ve davalıdır.Hukuki savunma bakımından taraf vekilleri dosyaya katılır ve hakim kararı(ve varsa savcı) ile karar tamamlanır.

Yargıtay'ın verdiği karar ile dosyaya yeni bir hukuki görüş eklenir veya eklenmez.

Dosyaya emek veren ve kararda hak sahibi olan (tarafların)avukatların katkıları her aşamada devam etmekte ve doğrusu hukuki sorunun ve çözümün omurgasını oluşturmaktadır.

Hal böyleyken Yargıtay kararlarının Yargıtay denetim ve tasarrufunda olması çok da anlaşılır değildir.Hatta böyle bir uygulamanın telif haklarına aykırılığı bile düşünülebilir.

Hele yayınlanması sırasında yayına sadece Yargıtay'ın yetkili sayılması apaçık haksızlıktır.

Bu durumda iki seçenek uygulanabilir;

Ya kamu yararı gerekçesi ile sınırsız biçimde kararlar alenileşir ve tarafların tamamı haklarını kamu yararına kullanmaya tahsis eder

Ya da da bir kararın yayınlanması taraflardan rıza alma ile mümkün olur ki,mevcut durumda eksik olan budur.

Devam edelim.