Mesajı Okuyun
Old 05-02-2007, 19:20   #38
calikusu_kamuran

Acil

Syn Işıl Yılmaz, kusurunuz yok ve yanlış anlayacağım bir durum da yok, önemlisi bu aşamaya kadar katlanmanız da her insanın yapabileceği bir iş değildir.

Sadece şunu belirtmek istiyorum, henüz bu konu beynimde elbette tam netliğine kavuşmuş değildir ki zaten size bunu kolaylıkla anlatamamamın sebebi de sanırım budur.

Bu tip bir konuyu işleyen bir kitap vardı madem neden daha önce söylemediniz ki önce beynimin bu konuda nerede çıkmazda olduğunu kavramak isterim elbet. Zaten Siz" in ısrarla bir şeyler katmanızı ve biraz da yeni bir bakış açısı katmanızı istedim sanırım, çünkü yalnız yürütülecek bir şey değil bu. İnsan beyninin bir sonuca ulaşmasını sağlayacak materyale-vesileye ihtiyaç vardır.

Bu anlamda yukarıdaki kitaplar elinizde ise ayrıntılı bilgisini ulaştırırsanız sevinirim. Yayınevi veya internette nerede bulabileceğim konusunda bir yönlendirme yaparsanız inanın çok sevineceğim. Çünkü asıl mesele olarak beni bir uğraşa sokmuştur bu dille ilgili yapı. Aslında bu konu hakkında daha fazla düşünmekten vazgeçmiştim. Konuyu Av.M. Saim Dikici tarafından açılan Felsefe ve Kritisizm adlı konu ile yürütmeye çalıştım ama karşı cevap olmayınca insan düşünmekte zorlanıyor ve uykusu geliyor inanın.

Peki bu kitapları okumuş iseniz nerede hata yaptığımı söyleyebilir misiniz? İnanın bu konuda bilgiye ihtiyacım var. En azından kitaplar elinizde ise ayrıntılı bilgisini iletirseniz sevinirim.

Ayrıca şunu da söylemek isterim; bu konu kökende nereden aklıma takıldı? : Sanırım Sosyoloji mezunusunuz, ve umarım orada da böyle hukuk kitaplarındaki gibi benzer anlatımlar vardır. Şimdi en basit bir ŞEKLİ kavramı sabit bir anlamda kullanılmamaktadır hukukta, bu durum kafama takıldı, şu şahıs bu konuyu ŞEKLİ OLARAK incelemiştir, gel çık işinden, kardeşim ne demek istiyorsun adam gibi anlatsana diyesi geliyor insanın, sonra başka yerde YARGILAMA HUKUKUNA, ŞEKLİ HUKUK denir ve işler hep karışır. Tamam bir yerde anlıyorsun ve diyorsun ki YAZAR, BELLİ BİR SOMUT OLAYI DEĞİL, KONUYU KAVRAMSAL OLARAK İNCELEMEKTEDİR, OK ANLADIK. Sonra aynı kavramı bir başkası FORMEL olarak kullanır ve VARSAYIM anlamında kullanır. Son son bakıyorsun ki aslında hepsi aynı kapıya çıkıyor bunların diye düşünüyorsun. Yani HER BİRİ BEYİNDE CEREYAN EDEN AMA GERÇEKLİĞİ(SOMUTLUĞU-FERDEN MUAYYENLİĞİ) olmayan bir KAVRAMSAL incelemeye gitmektedirler. Ve kanaatimce de aynen öyle ve tekkar söylemek isterim ki KAVRAM VE KURAM kavramları da aynı şeylerdir aslında örneğin. Biri size kavramsal inceleme yapmıştır dese bilin ki KURAMSAL-TEORİK-ŞEKLİ-YAPISAL-FORMEL inceleme yapmıştır demek istiyor. Yani BİR KAVRAMI İNCELEME KONUSU EDİNMİŞTİR YOKSA BİR GERÇEKLİĞİ DEĞİL.

Ve tüm bunların sonucu olarak da cümlede ancak ve ancak KONU VE YÜKLEM" den başka bir öge yoktur diye bir düşünceye gidiyorsunuz ki mantık kitapları durumu-şekli-yapıyı böyle ele almaktadırlar.

Evet bu konuyu tam olarak anlatamıyorum, çünkü henüz beynimde netleşmiş değildir. Gerçek hayatta da bir kaç Türk Dili mezunu arkadaşla konuştum ama böyle bir konu hiç düşünülmemiş sanırım. Neyse başınızı ağrıtmayım. Ama o kitapları edinmek zorundayım. Bunun farkındayım umarım faydası olur.

Haa bu arada, bir KURAL kavramının bile iki anlamda kullanıldığı açıktır.

Kural kavramı aslen(kuralen), ESAS-ASIL-TEMEL-ÖNCELİKLE anlamlarında kullanılmakta iken ve HÜKÜM kavramı da bu anlamdaki KURAL kavramına denk düşmekte iken, başka bir anlama gelecek tarzda da kullanılmaktadır bazı yerlerde kural kavramı. Hüküm kavramındaki açıklığa bakınız, HÜKÜM=EĞEMEN-ESAS-ASIL YER SAHİBİ OLAN anlamında iken KARAR ANLAMINA DÖNÜŞMÜŞTÜR.

Şimdi ikinci olarak KURAL=MODEL-YAPI-ÖRNEK anlamını içermektedir.

Bunlara göre ASIL GEÇERLİ OLAN MODEL-DURUM anlamına gelmek icab eder.

Demek kİ şöyle bir düşünce yanlış olmaz: Asıl geçerli olan insanın beynindeki TASVİRDİR. Baktığımızda zaten KURAL-KANUN-HÜKÜM kavramları da asıl geçerli olan-tesiri diğer tüm etkenlerden üstün olarak asıl yer sahibi olan TASVİRDİR-DURUMDUR.

Sonuç olarak, temel yapıya insan BEYNİNİN İHTİYACI VAR.

İlginiz için sonsuz teşekkürler. Başınızı ağrıttımsa özür dilerim. Ama keşke belirtmiş olduğunuz kitaplardan biraz aktarımlar yapsaydınız belki de benim de bazı şeyleri daha kolay kavramama(yüklemlememe) yardımcı olurdunuz.

SAYGILARIMLA