Mesajı Okuyun
Old 20-05-2015, 11:48   #16
Stj. Av. Oya

Soru

Merhabalar,

Benim soracağım konu çok detaylı ve karmaşık aslında ama kısaca bir hususunu sormak istiyorum:

Müvekkilimin elinde bir adet gayrimenkul satış senedi mevcut, satanlar 2 kardeş (ancak 3 kardeşleri daha varmış) alıcı ise müvekkil. Senedin tarihi 1964 ve imzalarda köy muhtarı imzası-kaşesi ve ihtiyar heyeti imzaları da var. (Kadastro 1969'da geçmiş köyden ve 1970'te köydeki x kişi kadastro tespitine itiraz etmiş, dava yıllar sürmüş tefrik olmuş vs derken daha yeni karara çıkmış, yani kesinleşmedi henüz tutanaklar)

İmzalar vs hususlar tam olduğu için 1964'te yapılan bu senedin geçerli olduğunu düşünüyorum araştırdığım kadarıyla. Ancak satıcıların başka kardeşlerinin de olması hususu kafamda soru işareti bıraktı. Senet geçersiz mi oldu diğer kardeşlerin muvafakati olmadığı için? Geçerlilik hususuna emin olmak için hangi konuda araştırma yapmam ya da nasıl bir yol izlememi önerirsiniz? Senet geçerli ise tapu iptal ve tescil davası açıp senede göre yıllar önce satın aldıkları yerin müvekkil adına tescilini talep edeceğiz.