Mesajı Okuyun
Old 12-10-2010, 21:44   #12
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Komagene ilk mesaj
Kira bedeli yazmayan kira sözleşmesi
Merhaba Sayın Meslektaşlarım,

Kira bedeli yazmayan bir kira sözleşmesinde geçmiş dönemlerin kirasını nasıl istemeliyiz?

Ben Kira Bedeli'nin, Kira Sözleşmesi'nin "en önemli unsuru" olarak addedildiği Yargıtay kararlarına ulaştım. Yoksa alacak davası mı açmak gerekmektedir? İzleyeceğim yol açısından kararsız kaldım lütfen yardım ediniz.

Alıntı:
Yazan Komagene son mesaj
Hepinize cevaplarınız için teşekkür ederim.

Aslında biraz teorik bir soruymuşcasına çok kafanızı ağrıtmadan "akıl almaya" çalışmıştım. Fakat sanırım biraz daha detay vermem gerekiyor:

- Müvekkilin makbuzsuz dahi bir para almadığından eminim. Nasıl diye soracak olursanız kanıtlayamam ama eminim. Hatta şöyle söyleyeyim, karşı taraf bir gsm oparatörü ve "biz şu adlı çalışanınıza verdik parayı, gidin ondan alın" dahil bir çok oyalama taktiğini kullanmış durumda.

- Karşı taraf bir ihtarname ile kira sözleşmesini fesh ettiğini ve bütün kira bedellerini eksiksiz olarak ödediğini bildirmiş. Tabii yine bir "bedel" yok ortada.

- Ortada bir sözleşme olduğuna göre ecri misil istemek mantıklı mıdır? Ya da şöye sorayım, önce kira sözleşmesinin neden "yok" olduğunu dava dilekçesinde açıklayacak ardından da ecri misil hakkı doğduğunu ispat ile bir "bedeli" mi isteyeceğim? Ben hiç bir hakimin dilekçeyi okuduktan sonra kafasını kaşıyıp "Allah Allah bu ilginç bir durum dur ben biraz kitap karıştırayım da güzel bir yargılama olsun" diyeceğini zannetmiyorum... Gerçi günahlarını almayalım, belki hakkaten uğraşır hatta sonrasında bir makale bile konduru verir.

Bu arada sayın admin, ihtarname keşide edecektim. Yalnız tabii cevab-ı ihtarname bizim durumumuzda. Neden 30 gün dediniz, bilmediğim bir şey mi var acaba?

Tekrardan teşekkürler herkese

İlk mesajınız ile yukarıdaki mesajınız arasında çok ciddi fark olduğu ortada.

İlkinde, karşı tarafça kabul edilip edilmediği belirsiz, kira bedeli olmayan bir akitten bahsediliyor. Diğer mesajınızda kiracı tarafından kabul edilen bir kira ilişkisinden bahsediyorsunuz.

Kira sözleşmesi ilişkisinin varlığı kiracı tarafından da kabul edilmiş ve kira tutarlarının ödendiği iddia edilmiş ise, demek ki somut olayda kira akdinin kurulup kurulmadığı değil, kiranın ödenip ödenmediğini ve tutarını belirlemekte bir problem var.

Kiracı ödedim diyorsa, ödeme makbuzunu dosyaya sunmak zorundadır. Bu itibarla, Sayın Admin'in mesajındaki gibi şansınızı denemeniz ve sizin (mesala rayiç değer üzerinden) talep edeceğiniz kira bedelinin ödenmediğini, BK:260. dairesinde ihtara konu etmeniz ve akdi feshetmeniz sanıyorum bu durumda olayı çözebilecektir.