Mesajı Okuyun
Old 02-01-2012, 22:08   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı
Alıntı:
1-Boşanma gerekçem hukiki olarak ne olmalı?

Boşanma davasını genel boşanma sebebi olan evlilik birliğinin temelinden sarsılması sebebine dayandırmanızın uygun olacağını düşünüyorum.Bu davada eşinizin boşanmaya yol açan kusurlu eylemlerini kanıtlamanız gerekmektedir.

Alıntı:
2. Avukat tutmam gereklimi ( Maddi durumum iyi değil

Boşanma davasının avukatla takibi zorunlu değildir.Fakat davanızı bir avukatla takip etmeniz haklarınızın korunması için gereklidir.Mali durumunuz elverişli değilse baro adli yardım servisine başvurabilirsiniz.Tarafınıza avukat atanacaktır.Avukata vekalet ücreti ödemeyeceksiniz.

Yargılama giderlerini karşılayamayacak durumdaysanız avukatınız adli yardım talepli dava açacaktır.
Alıntı:

3. Dava süresince oğlumu almasını nasıl engellerim yada görmesin..
Yeni ve prematüre doğan bir çocuğun anneden ayrılması düşünülemez.Baba tarafından yapılacak ziyaretin bebeğin olduğu yerde olması çocuğun yararınadır.

Alıntı:
4. Boşanmamak için direnirse dava süresi ne olur tahminen?
Yeni usul yasası gereğince;dava açıldığında karşılıklı yazışmalar ve bildirilen deliller toplandıktan sonra ön inceleme günü belirlenecek ve daha sonra tahkikat aşamasına geçilecektir.

Bu süre toplanacak deliller ,dinlenecek tanık sayısı vb. mahkemenin iş yüküne bağlıdır.
Alıntı:
5. Kendim için birşey istemiyorum evililık süresince alınmıs eşyaları bırakıyorum. sadece oğluma nafaka talebinde bulunabilirmiyim..
Elbette ,dava sırasında ve boşanma kararından sonrası için tedbir ve iştirak nafakası talep edebilirsiniz.Ayrıca yıllara göre artış da talep ederseniz daha sonraki zamanda nafakanın enflasyona göre arttırılması için yeniden dava açmak durumunda kalınmayacaktır.

Her aşamada bir avukattan hukuki destek almanızı öneriyoruz.