Mesajı Okuyun
Old 25-03-2018, 15:23   #1
imsel

Varsayılan tmk 408 deneyimsizlik ve engellilik(sakatlık) ile ilgili yargıtay kararı arıyorum.

TMK 408'e göre sakatlık ve deneyimsizlikten(işlerini tam olarak yapamamaktan)vasi tayini için dava açtık.Daha önce 2017 ağustos ayında tıp fakültesi hastanesi %76 sağ hemiperazi raporu vermiş,ama vasilikle ilgili değil bu.Ama şimdi mahkeme devlet hastanesine sevketti.
"Hastanın vesayet altına alınmasını gerektirecek yaşlılık ve hastalığı bulunmamaktadır.Akli melekeleri hukuki haklarını kullanmaya yeterlidir.Sol tarafında kuvvet kaybı yaratan cp rahatsızlığı sekel olup çocukluğundan beri mevcuttur.Özürlülüğü rehabilitasyondan kısmen fayda görebilir." şeklinde rapor geldi.bizim akli melekelerden bir isteğimiz yok.Sakatlık ve işlerini yapamamaktan deneyimsizlikten isteğimiz var.Bu durumda hastane % de belirtmemiş.Bana göre soyut bir değerlendirme."RESMİ SAĞLIK KURULU RAPORUNDA, KİŞİNİN AKIL SAĞLIĞI İLE İLGİLİ TIBBİ DEĞERLENDİRMELER YAPILMALI, ANCAK MAHKEMENİN GÖREV ALANINA GİRİLEREK, KİŞİNİN KISITLANMASI YA DA KISITLANMAMASI GEREKTİĞİNE YÖNELİK GÖRÜŞ BİLDİRİLMEMELİDİR. Örneğin, kişinin hastalığının devamlı olup olmadığı, hastalığın türüne göre tedavi ve iyileşme ihtimali, hastalığın, kişinin günlük hayatına etkisinin ne olduğu. vb. hususlar raporda yer almalıdır."(OĞUZMAN, M. Kemal, DURAL, Mustafa; Aile Hukuku, Filiz Kitabevi, İstanbul 1998
s. 448)
Buna göre ne yapabilirim?
elinde deneyimsizlikten ve sakatlıktan kaynaklı isteğe bağlı vasilik için yargıtay kararı olan varsa çok makbule geçecek.Şimdilik bulamadım.saygılar.