Mesajı Okuyun
Old 02-07-2012, 11:43   #14
Av.Evran KIRMIZI

Varsayılan Reform, İlerlemeyİ İfade Eder

Reform sözcüğü ilerlemeyi ifade eder, değil mi? Peki ilk iki reform paketinden sonra adalet sistemimizde nasıl bir ilerleme veya iyileşme oldu? Bu yapılan reform falan değil. Eğer "İdari sorunlara hukuki çözümler" bir reklam sloganı olsaydı Adalet Bakanlığı için cuk otururdu.
*Cezaevleri çok doldu, şartlı salıverme yasasında değişiklik yapıp boşaltalım.Çek hükümlülerini serbest bırakalım.
*Yargıtay'da çok birikmiş dosya var. Çek Yasasında değişiklik yapalım, hepsi temizlensin.
*Yeddieminlerde mal koyacak yer kalmadı, haciz ve muhafazayı kaldıralım.
*Çok fazla dava açılıyor, önödeme kapsamını genişletelim, parayı veren suçu işlesin, dava açılmasın hakim karşısına bile çıkmasın.
*İcra ceza mahkemeleri çok yoğun, üstelik taahhüdü ihlalden cezaevleri kalabalıklaşıyor. Taahhüdü ihlal cezasını kaldıralım.
Aslında mantık bu olunca çözüm zor değil. Ceza Kanunlarında değişiklik yapıp hırsızlığı, gaspı, hatta cinayeti suç olmaktan çıkarırlarsa mesele kendiliğinden çözülür. Tıpkı bir zamanlar "öğrenciler olmasa Milli Eğitim Bakanlığı'nı çok güzel idare edeceğini" söyleyen bakan gibi. Dava ve icra dosyaları olmasa Adalet Bakanlığı da çok güzel idare edilir.
Yapılan değişikliklerin etiketlerinde hukukçu yazsa bile bürokrat kimliği baskın kişiler tarafından hazırlandığı çok açık.
Ancak göz ardı edilmemesi gereken iki husus var: 1- İcra işleri artık çek senet mafyasına teslim edilmiştir.
Dünyanın birçok ülkesinde az veya çok mafya vardır. Ama mafya yasadışı olan uyuşturucu, kumar,fuhuş gibi sektörlerde faaliyet gösterir. Devletin görev alanındaki hakların korunmasının mafyaya teslimi devletin aczinin vesikasıdır.
2- Bu değişikliklere bankalar hiç ses çıkarmamaktadır. Esnaf çekle, senetle kendisine kredi yaratmakta, ödemelerini zamana yaymaktadır. Kıymetli evrak itibarsızlaştıkça artık toptancı kapıya POS cihazıyla gelecek, esnafkart,vadekart, kobikart veya adını ne koyarlarsa o tür karttan isteyecektir. Bütün esnaf bankaların ticari kredi müşterisi olmak zorundadır. Bu tür reklamlara başladılar bile. Bankalar alacaklarını alamayınca zaten zarar yazıp bunu vergiden düşüyorlar.Onlar için hava hoş...
Ben icra işi yapan bir avukat değilim.Bu değişiklikler beni mesleki açıdan çok fazla ilgilendirmiyor. Fakat bir hukukçu olarak ülkemin hukuk devletinden bu kadar uzaklaşması çok ağırıma gidiyor.
HER ZAMAN SÖYLÜYORUM:BU ÜLKE BİR CENNETTİR; SUÇLU VE BORÇLU CENNETİ...