Mesajı Okuyun
Old 24-03-2007, 13:49   #5
Av.H.Sancar KARACA

Alıntı:
Yazan Av.Armağan Konyalı

Vekil tarafından verilen mal beyanı dilekçelerini neden usulsüz olarak nitelendirdiğinizi anlayamadım? Vekil tarafından verilmesi mi usulsüz? Yoksa gerçeğe aykırı beyanda bulunulduğundan mı usulsüz?

Üstadım,

İcra İflas Kanunu'nun 74.maddesine göre yapılacak mal beyanının usule uygun olmasından maksat;
1)Gerek kendisinde ve gerek üçüncü şahıslar yedinde bulunan mal ve alacak ve haklarında borcuna yetecek miktarın nevi ve mahiyet ve vasıflarını,
2)Her türlü kazanç ve gelirlerini,
3)Yaşayış tarzına göre geçim membalarını ve buna nazaran borcunu ne suretle ödeyebileceğini
bildirmek olduğuna göre,
İçerik olarak bu şartları taşıyan bir beyan usulüne uygun bir beyan olarak kabul edilmelidir.
Sorudaki ifade şeklinden , vekilin beyanındaki usulsüzlükten kastın, vekilin yetkili olup olmaması ya da vekil beyanının gerçeğe uygun olup olmamasından ziyade , beyanda yukarıdaki üç unsurdan birinin olmaması anlaşılmak gerekir diye düşünüyorum.
Aksi halde; beyanda bulunan vekilin yetkisi olmadığından ya da vekilin beyanının gerçeğe uygun olmamasından söz edilmesi gerekirdi.(Soru sahibi Sn Saadet'i mi bekleseydim? )
Selam ve saygılarımla.