Mesajı Okuyun
Old 16-05-2011, 09:42   #19
av.kadirpolat

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
sayın av.kadirpolat,

Benim içim çok rahat. Sizin nasıl at bindiğiniz ve nasıl kılıç kullandığınız ile de ilgilenmiyorum. Yargıtay'ın bazı hukuk ilkelerinde kökleşmiş görüşleri vardır. "Her dava açıldığı tarihteki koşullara göre değerlendirilir". Diğer forumda bunu defalarca yazmamıza rağmen, siz aksini savunuyorsunuz. Ne diyebilirim ki?

Yanıt yazacaksanız şu soruya da yanıt yazar mısınız?
- Anlaşmalı boşanma olarak açılan davada; ilk celsede tarafların ikisi de olmaksızın iki tanıkla boşanma kararı verilebilir mi?

Sayın Ergin, bana ve söylemlerime karşı o kadar önyargılısınız ki, ne yazdığımı okumuyorsunuz. Benzer konuda farklı kararlar veren aynı nitelikteki merciler için söylemiş olduğum, at binenin kılıç kuşananın lafını, size söylediğimi sanmışsınız. Yanlış anlamanıza sebebiyet verdiysem üzgünüm. Ama size söylenmiş bir laf değildi. Lütfen alınmayın.

Sayın Baldıran'ın cevabını okursanız, ne demek istediğimi anlarsınız. Çünkü ben ne desem sanırım sizin için anlam ifade etmeyecek.

SORUNUZUN CEVABINA GELECEK OLUR İSEK;

Anlaşmalı olarak açılan davada, tarafların hazır olmadan, sadece tanık ifadeleri ile yürütülecek dava, ANLAŞMALI BOŞANMA OLARAK KABUL EDİLEMEZ. Bu tür davalara, çekişmeli dava olarak bakılır. Uygulamada, "çekişmeli anlaşmalı" boşanma adı altında meslektaşlarımızca bilinen bir durum olmuştur. Ancak hukuksal manada bu çekişmeli davadır.

TMK 166/3 .madde " Evlilik en az bir yıl sürmüş ise, eşlerin birlikte başvurması ya da bir eşin diğerinin davasını kabul etmesi hâlinde, evlilik birliği temelinden sarsılmış sayılır. Bu hâlde boşanma kararı verilebilmesi için, hâkimin tarafları bizzat dinleyerek iradelerinin serbestçe açıklandığına kanaat getirmesi ve boşanmanın malî sonuçları ile çocukların durumu hususunda taraflarca kabul edilecek düzenlemeyi uygun bulması şarttır. Hâkim, tarafların ve çocukların menfaatlerini göz önünde tutarak bu anlaşmada gerekli gördüğü değişiklikleri yapabilir. Bu değişikliklerin taraflarca da kabulü hâlinde boşanmaya hükmolunur. Bu hâlde tarafların ikrarlarının hâkimi bağlamayacağı hükmü uygulanmaz."

Normal şartlarda, tarafların ikrarı boşanma davalarında hakimi bağlamaz, kuralı var ise de (TMK 184.madde); bu kuralın istisnası burada söz konusu (TMK 166/3.son cümle)