Mesajı Okuyun
Old 05-09-2012, 16:11   #14
alpercelep

Arkadaşlar herkes fikrini belirtmiş ve bu davanın açılıp kabul edilebileceğini söylemiş.Ben bu fikre katılmıyorum.Soyad kullanımı kişiye sıkı sıkıya bağlı bir haktır.Velayet hakkı kullanılarak soyadının değiştirilmesinin mümkün olması diye bir şey yoktur.Nüfus kanununa göre soyadı davası sadece bir kez açılabilmektedir.Velayet hakkını birlikte kullanan anne ve baba dahi sadece çocuk için soyadı değiştirme davası kanunen açamamaktadır.Çocuğun soyadının değiştirilebilmesi için babanın soyadının da değişmesini aramaktadır.Velayet hakkı her zaman değişebileceği gibi mahkeme kararı ile kaldırılabilir.Mevcut hukuki düzenlemeler ışığında çocuğun soyadının velayet hakkı kullanan ebeveyni tarafından değiştirilmesi hukuka aykırı bir durumdur.Çocuğun söz sahibi olması gereken bir haktır.Çocuk annesinin de soyadını kullanmak istemeyebilir.Reşit olduktan sonra soyadı değişikliği istediği vakit kanun gereği davası kabul görmeyecektir.Herkes anayasa mahkemesi kararını yanlış yorumluyor.anayasa mahkemesi soyadı seçme ödevini babaya veren hükmü iptal etti kadın-erkek eşitliğine aykırı bir hükmü iptal etti.O nedenle boşanan annenin velayet hakkını kullanan çocuk için soyadı değişikliği davası açılabileceği yönünde kanaat oluşması bana anlamsız geldi.Eğer bu yönde mahkeme kararları var ise çok yazık.Hukuk ölmüş !