Mesajı Okuyun
Old 12-04-2014, 21:26   #37
Durdu GÜNEŞ

MONTAİGNE’DEN BEĞENDİĞİM SÖZLER
Aklın o kadar çeşitli yolları vardır ki! Asıl akıllık hangisinden gideceğimizi bilmektir.
** **
En iyi zihinler en çeşitli ve en esnek olanlarıdır.
** **
Dostça bir sohbetin temelinde alçakgönüllülük vardır.
** **
Alışkanlık insan tabiatının en kolay yeşeren bitkisidir. Ancak yanlış topraklara ekilirse, zehirli olabilir.
** **
Her sabah bir tek dünyaya uyandığımızı sanırız. Oysa uyanan insan sayısı kadar dünya vardır.
** **
Herkes kendisi için bir derstir; yeter k, insan kendisini yakından görmesini bilsin.
** **
Ezber bilmek bilmek değildir; hafızanın kendine emanet edilen her şeyi saklamasıdır.
** **
Unutmamalıdır ki, aldatmaya ve aldanmaya en elverişli şeyler bilmediğimiz şeylerdir.
** **
Şu kesin ki, çocuğa kendiliğinden bir şey yapmak özgürlüğünü vermemekle onu korkak bir köle durumuna sokuyoruz.
** **
Doğruyu düşmanımda bile görsem onu sevinçle karşılarım.
** **
Doğru gibi yanlışında tek yüzü olsaydı, nerede olduğumuzu daha iyi bilirdik. Çünkü o zaman bir yalancının söylediğinin aksinin doğru olduğunu kabul ederdik. Ne var ki bir doğrunun tersinin yüzbin şekli ve sınırsız alanı vardır.
** **
Dostumu niçin sevdiğimi soranlara, ancak şöyle anlatabilirim sanıyorum: Çünkü o, odur; ben de benim.

Bizim dünyamız gösteriş üzerine kurulmuştur. İnsanlar kendilerini üfürükle şişirirler ve ancak balonlar gibi sürekli hoplatırlarsa yukarıda durabilirler.
** **
Eğitim adına yapabileceğimiz en iyi şey; gençlerde öğrenme hevesini ve sevgisini kazandırmaktır. Öbür türlü kitap yüklü eşek yaparız onları. Dayak zoruyla onlara bilim dolu bir çanta taşıttırılıyor. Oysa bilimi saklandığı yerden çıkartmalı, yaşantımızın her anına yoldaş edilmelidir.
** **
Eleştirilmek herkesin ağırına gittiği için kimse kimseyi düzeltmeyi göze alamıyor.
** **
Güçlü insanlara karşı üstün tavırlar takınmanın kötü bir yanı yoktur. Ama sizden zayıf insanları yönetmek için üstün tavırlar takınmak adi bir davranıştır.
** **
Felsefe, bizi başkaları için değil, kendimiz için, güçlü görünmek için değil güçlü olmak için yetiştirir.
** **
Hafıza öyle bir mahzendir ki, orda kötü günler zamanla tatlı anılara dönüşebilir.
** **
İnsan hiçbir şeyde ihtiyaç duyduğu miktarla yetinmekle kalmıyor: Ne şehvette, ne servette, ne de devlette! Kollarını o kadar açıyor ki, sonunda açgözlüce elde ettiklerinin hiç birini kucaklayamıyor.
** **
Büyük İskender’in en zavallı yanı, tanrılaşmak, göklere çıkmak hevesine kapılmasıydı. Kendinden dışarı çıkmak, insanlıktan kaçmaktır. Çılgınlıktır! Bunun için uğraşmayın, melek olacağınıza iyice hayvanlaşır, yükselecek yerde daha da alçalırsınız.
** **
Ey insanoğlu, ölüme her gün gitmektesin. Neden hiçbir gün varamayacağını sanırsın?
** **