Mesajı Okuyun
Old 05-08-2020, 16:19   #1
Av. Burak K.

Varsayılan Tam yargı davası

Herkese iyi çalışmalar dilerim. Pek alanım olmamasına rağmen bir yakınımın ricasıyla aldığım bir dosya var elimde fakat yanlış bir iş yapmadan evvel sizlere danışmak istedim. Şöyle ki;

Dava konusu gayrimenkulün, binanın, hemen yakınına yapılan iki inşaatın altyapı çalışmalarını yapan belediyenin bir hizmet kusuru söz konusu oluyor ve söz konusu inşaatlar belediyenin hizmet kusurundan kaynaklı olarak temellerine su alıp yıkılıyor. Ancak ilgili altyapı çalışmasından kaynaklı olarak, müvekkilin binasında da ağır hasar meydana gelir. Öyle ki; binada güvenlik sebebiyle tek bir kiracı dahi kalmamış durumda. Kendisi de bundan mütevellit zararının tazminini istiyor.

İdare Mahkemesinde tam yargı davası açmadan evvel, zararın tespiti için bir tespit davası yoluna gidilip, idare mahkemesine öyle mi başvurmalıyım? Yoksa doğrudan tam yargı davası açıp,bilirkişi tevdi isteyerek zararın tespitini sağlayabilir miyim? Çalışmalarımı ne yönde, hangi adımlarla ilerletmeliyim. Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. İyi çalışmalar diliyorum. Saygılarımı sunuyorum...