Mesajı Okuyun
Old 28-04-2007, 01:10   #67
Cest la vie

Ahıra kapattığı eşine keserle işkence yaptı

Yaşar ANTER/BODRUM (Muğla), (DHA)

Ahıra kapattığı eşine keserle işkence yaptıMUĞLA'nın Yatağan İlçesi'nde eşi tarafından işkenceye uğradığı öne sürülen 30 yaşındaki Rukiye Onur, kapatıldığı ahırdan 20 günlük bebeğiyle kaçıp kurtuldu. Keserle kaburgaları, elmacık kemikleri kırılan, saçları yolunan, vücudunda sigara söndürülen Onur, hastaneye kaldırıldı.

‘Görücü usulüyle' tanıştırıldığı çiftçi Hürgez Onur ile aynı yıl evlenen Rukiye Onur'un yaşamı kabusa döndü. Evliliğinin 4'üncü ayında eşinden dayak yemeye başlayan, odun ve keserle dövülen Rukiye Onur'un 2 kez kolu, 1 kez bacağı kırıldı. Onur, 14 kez jandarmaya başvurarak şikayetçi oldu. Her defasında Hürgez Onur'un ifadesi alınıp serbest bırakıldı.

İddiaya göre 34 yaşındaki Hürgez Onur, ilk bebeğini, bir aileye para karşılığı vermek istedi. Karşı çıkan eşini feci dövdü. Akrabaları tarafından Bodrum Devlet Hastanesi'ne kaldırılarak 20 gün yoğun bakımda tutulan Rukiye Onur'a 2 ay rapor verildi. Rukiye Onur iyileştikten 4 ay sonra eşinin yanına dönmek zorunda kaldı, Hürgez Onur'un, kız bebeğini Kavaklıdere İlçesi'ndeki bir aileye evlatlık verdiğini öğrendi. 20 gün de önce ikinci bebeğini kucağına alan Rukiye Onur, iddiaya göre geçen perşembe günü yine ahıra kapatıldı. İkinci bebeğini evlatlık vermek isteyen Hürgez Onur, iddiaya göre karşı çıkan eşinin el ve ayaklarını bağladı, keserle saatlerce dövdü, kaburga ve elmacık kemiklerini kırdı. Köylülerin Turgut Beldesi jandarma karakoluna haber vermesiyle olay ortaya çıktı. Gözaltına alınan Hürgez Onur, ifadesi alındıktan sonra serbest bırakıldı. Jandarma tarafından Yatağan Devlet Hastanesi'ne kaldırılan Rukiye Onur da aynı gün evine gönderildi./_newsimages/3254894.jpg

Rukiye Onur, jandarmaya verdiği ifadede eşi tarafından yıllardan bu yana dövülerek öldürülmek istendiğini, 1 çocuğunun satıldığını, yeni doğan bebeğinin satılmak istendiğini öne sürerken eve döndüğünde yine işkence gördüğünü söyledi. İddiaya göre Hürgez Onur, aynı gün eşini sopayla dövdü, saçlarını yoldu, vücudunda sigara söndürdü. Perşembe gecesi ahırdan, köylülerin yardımıyla, kucağında 20 günlük erkek bebeği Toprak'la kaçan Rukiye Onur, Bodrum'daki akrabalarından yardım istedi. Yürüyemeyen talihsiz kadın, Mustafa Var tarafından köyden alınıp otomobille Ortakent-Yahşi Beldesi'ne getirildi.

İŞKENCEYLE DOĞUM

Rukiye Onur, 3 yılda yaşadıklarına dayanamadığını söyledi. Onur, ifadesinde şöyle dedi:

“İşkenceyle, zorla belge imzalattırılarak ilk bebeğimi sattı. Eşim beni hergün dövüyor. 3 yıldır, evden sadece hastaneye ya da jandarmaya gitmek için çıktım. Kocam bana ahırda işkence yapıyor, hapis hayatı yaşatıyor. Ahırda dövüp aç bırakıyor. Evimiz köyün dışında olduğu için derdimi kimseye anlatamıyordum. Köyde herkes kocamdan korkuyor. İlk bebeğimi sattılar. Dayak yiye yiye doğum yaptım. Fenalaşınca beni Turgut Sağlık Ocağı'na götürdüler doğumumu burada gerçekleştirdim. Son olarak perşembe günü yine beni yere yatırıp bacaklarıma, sırtıma ve göğsüme keserle vurdu, yalvardıkça daha çok dövdü. Gözü dönmüştü. İkinci bebeğimi de satacaktı. Dayaktan ölmek üzereyken köylüler ipleri keserek beni kurtardı. Bebeğimi alıp evden kaçtım, komşularıma sığındım. Bir daha dönersem bu adam beni öldürecek. Ondan boşanmak istiyorum. Şikayetçiyim.”

Olayı öğrenen Bodrum Devlet Hastanesi Başhekimi Op.Dr. Oğuz Şahin, Rukiye Onur'un hastaneye yatırılıp tedavi altına alınmasını sağladı. Yeşil kartlı Rukiye Onur'un kaburgalarında 8'den fazla yeni kırık ve daha önceden meydana gelmiş ve kaynamış kırıklar ile el, kolları, dizleri, sırtı ve göğsünde ağır dayak izleri olduğunu belirten Başhekim Şahin, şunları söyledi:

“Genç kadının ölmemesi bir mucize. Çok ağır fiziksel ve psikolojik travma altında. Devlet olarak genç kadına ve bebeğine her türlü maddi ve manevi desteği sağlayacağız. Rukiye'yi hayata döndürmek için ne gerekiyorsa yapılacak. Kaburgalarındaki kırıklarla 4 gündür seyahat etmiş. Kırıklar karaciğer veya akciğere zarar vermiş olabilir. Bu nedenle müşahade altında tutuyoruz. Uzun süre fizyolojik ve psikolojik tedavi görmesi gerekebilir.”

“YİNE DÖVERİM”

Hürgez Onur, banyo yapması için eşinin kendisine su kaynatmadığı ve ‘kadınlık görevini' yapmadığı için dövdüğünü söyledi. İlk çocuğunu Kavaklıdere İlçesi'ndeki bir aileye verdiğini belirten Onur, şöyle konuştu:

“Evde iş yapmıyor, bana hakaret ediyordu. Ben de dövüyordum. Kemiklerini kırmış olabilirim. Bunda ne var ki, herkes karısını dövüyor. Sopayla da vurdum, keserle de. Kırılan kemiklere ekleme yaptırırız, yine döverim, gerekirse öldürürüm. Ben de artık onunla yaşamak istemiyorum. İsterse gebersin. Zaten boşayacağım. Ama eve gelirse yine döverim.”

Eşini hemen hergün dövdüğünü söyleyen Hürgez Onur'un serbest bırakılması, Rukiye Onur'un Konya'dan gelen ağabeyi Mehmet Olcay ve ablası Fatma Olcay'ın tepkisine neden oldu. Mehmet Olcay “Hamile kadını, kucağında bebeği olan bir kadını döven, insan olamaz. Hemen boşanma davası açacağız, ayrıca Yatağan Cumhuriyet Savcılığı'na da suçduyurusunda bulunduk” dedi.

27 Nisan 2007
http://www.hurriyet.com.tr/kadin/6392145.asp?gid=159