Mesajı Okuyun
Old 30-08-2009, 13:03   #23
metin karadag

ÖRNEK ÇOK GÜZEL...

Örnek çok güzel olduğu için her yerde tekrar tekrar anlatıyorum...

Yaklaşık on yıl önce bir gazetenin üçüncü sayfasındaki haber çok ilginç gelmişti.

Çek-senet tahsilatı ile meşgul bir çete (grup/cemaat/vb. de diyebilirsiniz) yakalanmış ve hepsinin üzerinden fotokopi ile çoğaltılmış aynı sözleşme çıkmış. (Polisin yalancısı o gazete. Ben sadece aktarıyorum...)

Sözleşmede şöyle maddeler var:

"..."
"İşi getiren %60'ı alır."
"İşi getiren, icraata katılırsa %70'i alır."
"İş, dolar, mark gibi döviz üzerinden ise işi getiren %70'i alır."
"... işi getiren, icraata katılırsa %80'i alır."
"..."

Dikkat ettiniz mi, bu sözleşme aynı zamanda bir hukuk metni.

Karşılıklı hakları koruyan bir uzlaşma, barış metni...

İyi de bu hukuk ve barış ortamı sadece o çete (grup/cemaat/vb. de diyebilirsiniz) için geçerli.

Yani içinde bulundukları toplumun hukuku ile çelişen bir hukuk; gayrı meşru bir hukuk değil mi?

Öyle. Aynen öyle, "meşruiyeti olmayan bir hukuk!"

Bir başka örnek ise;

Perwez Müşerref darbe ile Pakistan'da iktidara gelmişti hatırlarsınız... (Bize yakın benzer bir sürü örnek vardı ama şimdi nedense hatırlayamıyorum. Hay bin kunduz!)

İktidarı hukuki olmayan bir yolla şiddet kullanarak ele geçirmişti. Ama derbeden sonra dünyaya ilan ettiği açıklama ile tüm uluslararası sözleşmelere bağlı olduğunu söyleyince; uluslararası alanda "meşruiyetini" korumuş oldu...

Bu durumda da "meşruiyeti olan bir hukuksuzluk" ortaya çıkmamış mıydı?

Öyle. Aynen öyle, "meşruiyeti olan bir hukuksuzluk"

Bu durumda Sol/Sosyalistler olarak önümüzde şöyle bir görev duruyor: "Hukukun Modernleştirilmesi..."

Yani bugünün burjuva hukuku anlayışı (ikiyüzlü) dışında hem "hukuki meşruiyeti", hem de "meşru hukuku" aynı anda sağlayacak bir hukuku, felsefesiyle birlikte dünyaya ilan etmek...

Yani "Kamuyasal Alanın" evrensel hukuk ile korunması ve kesintisiz adaletin sağlanması konusunda her türlü "hukuki meşruiyete" sahip Kamuyasallığı kesintisiz olarak sağlamak...

Günümüzün "anti" mantığı ile "anti" olanların gerçek üreticisi olmak ve sürdürmek yerine "Sol/Sosyalist Ütopyayı günümüz olanaklarıyla günümüzde inşa etmek için "Kamuyasal Alan" tanımlarını ve kodlarını tek tek ortaya sermek gerekiyor...

"Modernizmin Manifestosu" ile "Modernizmin Ütopyası"nın "Komünist Manifesto"dan kaynakladığını unutmadan; ütopyanın kamuyasal izdüşümünü görünür kılmak görevi herkesin sorumluluğundadır...

Kimse hiçbir yere kaçamaz.

"Kurtulmak yok tek başına..."

http://solplatform.org/showthread.php?t=2582&page=14
.