Mesajı Okuyun
Old 19-01-2007, 17:21   #6
altiokebru

Sn.Isıl Yılmaz,ilginize teşekkür ederim. Yetki verilen hususlar şöyle;"...apartmanını tüm resmi ve hususi daireler,idareler,bankalar, kuruluşlar,özel ve tüzel kişilerle yapacağı sözlü veya yazılı borçlandırıcı veya hak kazandırıcı her türlü müracaat,beyanname,sözleşme,taahhüt ve işlemlerde apartmanımızın ünvanı altında,yukarıda belirtilen şekilde aşağıdaki imzası ve apartmanımızın kaşesi ile bir yıl süre ile yönetici ....tek başına ve tek imza ile temsil ve ilzam etmesine oybirliği ile karar verildi..." Bu yetkiyi yönetici yardımcısı ve denetçi ile yöneticinin katıldığı bir toplantıda vermişler. Şimdi yönetici dışındaki iki kişi toplantı ile tek başına imza yetkisini kaldırabilirler mi?

Yöneticinin vekil gibi sorumlu olduğunu biliyorum. Yönetici apartmana asansör yapılması için kat maliklerinden biri tarafından açılan davayı diğer kat maliklerine bilgi verip görüşlerini almadan, kendi şahsi isteği de aynı yönde olduğundan ilk celseye katılarak kabul etmiş. Aksini isteyen kat malikleri bana vekalet verdiler. İkinci celseye katıldım ancak karar defteri ile verilen yetkiyi gözönüne alan hakim davaya katılma talebimizi reddetmek üzere iken vekil gibi görev yapmakta olan yöneticinin vekalet verenlerin görüşünü sormadığı ve isteklerine aykırı hareket ettiği gerekçesiyle azledileceğini söyleyerek süre aldık. Kat malikleri yöneciti hakkında şikayette bulunmayı ve ceza yargılaması yapılmasını istemiyorlar. Ancak azil de şimdilik mümkün olmadı. Bu nedenle yetkisini yukarıdaki yolla kısıtlamayı düşünmüşler.

Kat mülkiyeti 1997'de kurulmuş ve ilk genel kurulda asansör yapılmamasına karar verilmiş. Asansör boşlukları bu karadan sonra kapatılmış ve asansör bulunmaması yüzünden değer kaybıa uğrayacak daire sahiplerine kat farkları ödenmiş. Şidi bu genel kurul kararına rağmen dava açan kat malikinin genel kurul kararında imzası bulunan tüm maliklere davayı yöneltmesi gerektiğine dair kararlar da buldum. Sanırım artık davaya katılmamız mükün olur. Çünkü dava sadece yöneticiye açılmış ve yönetici de bir kısım kat maliklerini temsil etiyor. Aslında böyle bir durumda yöneticinin azli de mükkün olamadığı için kayyum tayini istenebilir sanırım ama bunun ayrı bir dava ile olması gerekecek..

Yorumlarsanız sevinirim. Özellikle imza yetkisinin kaldırılması konusundaki yöntemin ne olacağını merak ediyorum. Teşekkürler