Mesajı Okuyun
Old 01-10-2009, 15:30   #67
ISIL YILMAZ

Alıntı:
Yazan Av.Mehmet Saim Dikici
Işıl Hanım,

Sorularınız için teşekkür ederim.

Öncelikle üyelerimizin bu tür bir girişime olan yaklaşımını belirlemek istedik. Dayanışma arzusunu görmek, ondan sonra plan-proje üzerinde çalışmak daha uygun olur diye düşündük.

Bu proje, gönüllü bir projedir. Henüz (en azından benim bildiğim) bir organizatörü yahut temsilcisi yoktur. Fikir olarak belki ben önermiş olabilirim. Ancak ben bu işin üyelerinden birisi olacağım sadece. Duyuruyu yapmak bana düştüğü için ben bu duyuruyu yaptım. Vakfın Yönetiminin nasıl şekilleneceğine muhakkak Sayın Admin daha sağlıklı bir çözüm bulacaktır.

Kütüphane fikri de bana aitti. Bu, ilk yapılacak etkinliklerden birisi değil. Zaman içinde olabilir. Masraf gerektireceği, istihdam gerektireceği yönündeki fikrinize katılıyor ve biliyorum, biliyoruz. Vakıf da zaten gelirleriyle bu tür etkinlikleri yapmaya çalışır.

Zaman gelince sanıyorum herşey ortaya, incelemeye açılır.

Ha yapmayalım ne gereği var denilirse eğer, ona da saygım sonsuz.

Yapılamayacak tek şey, ölüyü diriltmektir, sanırım. Bunun dışında herşey yapılabilir.

Meramım şu: Bu tür girişimlerde herkes "evet" der ve bu evetlerin samimiyetinden benim zerre kadar şüphem yoktur. Mesele, evet diyenin soru da sorması bence.

Çünkü bu sorularla neyin ( en azından kısa vadede) yapılamayacağı aydınlanır. Herkes ( tüm evet diyenler) birer fikir ileri sürerse, sahip olduklaı fikirleri biraraya gelip tartışabiliriz. Aksi halde, bu forum burada kalır. İlerleme için sözler yeterli değil; kişi, iş başında belli olur

Ayrıca, başlangıçta çok büyük hedefler koymak heyecan yaratmak için anlamlı görünse de zaman içinde bu hedeflerin karşılığı alınamazsa yapılan işten soğuma ve üzüntü başlar. İnsan, en çok iyiniyetlerle ve kendisi değil, başkaları için yaptığı işten sonuç alamazsa üzülür, zannındayım.

Bu girişimin -bana göre- tartışılması gereken ilk sorusunu da ben sorayım : Yapılanma nasıl olacak? Vakıf mı, dernek mi? Bir düşünce üretimi kooperatifi olabilir mi? Hukuken böyle bir kooperatif kurmak mümkün mü?

Yapıya karar verildiğine başarılı olabileceğini düşündüğüm ilk eylem, bir konferanslar serisi düzenlenmesidir. THS'de yer alan hukukçuların birikimi ile bunun çok düşük maliyetle gerçekleştirilebileceği inancındayım. İsteniyorsa, bu eylemi bir yıllık bir seri olarak planlayabilir, maliyet hesabını yapabilir, gerekli organizasyon bağlantılarını sağlayabilirim. Vakfa/derneğe böyle bir somut katkı sunabilirim.

Evet diyenler ve demek isteyenler bu şekilde görüşlerini paylaşırlarsa belki önümüzü daha kısa sürede görebilir, bu fikri gerçek bir atılıma dönüştürebiliriz.

Bir önceki mesajımdan muradım heves kırmak değil, somut önerilerin sunulacağı bir tartışma başlatmaktı, becerememişim.

Saygılar.