Mesajı Okuyun
Old 17-06-2007, 11:33   #1
Av.İbrahim Tuna

Varsayılan İcra Ceza Mahkemesi Ne Kadar Vekalet Ücretine Hükmetmelidir?

Avukatlık Asgari Ücret Tarifesine göre icra mahkemesindeki işler için hükmedilmesi gereken vekalet ücreti 125YTL, icra mahkemesindeki duruşmalı işler için hükmedilmesi gereken vekalet ücreti 225YTL'dir.Mal beyanında bulunmama, taahhüdü ihlal gibi icra ceza suçlarından dolayı bazı icra ceza mahkemeleri 125YTL vekalet ücretine hükmederken, bazı icra ceza mahkemeleri 225YTL vekalet ücretine hükmetmektedir. Alacak tutarları çok yüksek olmayan seri şirket dosyalarımız(icra takiplerimiz)var.İcra ceza suçlarında mahkeme hangi vekalet ücretine hükmederse borçludan onu istiyordum fakat bu günlerde icra ceza vekalet ücretlerinin tahsili aşamasında vicdani açıdan zorlanmaktayım.Mahkeme 225YTL'ye hükmederek yanlış yapıyorsa(ki yanlış mı biliyorum) ben de aynı miktarı borçludan isteyerek ikinci bir yanlış mı yapıyorum?Borçlular arasında haksızlık oluşması,icra dosyalarımızdaki alacak miktarlarının fazla yüksek olmaması(buna rağmen icra dosyasındaki alacak tutarı+225)bana son zamanlarda vicdan muhasebesi yaptırıyor.Görüşlerinizi bekliyorum