Mesajı Okuyun
Old 05-04-2010, 15:32   #5
Av.Yüksel Eren

Alıntı:
Yazan aes
15 yıl ve 3600 prim günü dolduran işçi çalıştığı işyerinden kendi isteğiyle ayrılarak kıdem tazminatını alabilir mi?2006 yılında yargıtayın verdiği bir karar var kıdem tazminatını alabilmek için ayrılırken bir daha çalışmama iradesinin olması gerekir diye....Ancak internette yaptığın araştırma tüm forum ve SGK uzmanlarının açıklamalarında sanki böyle bir karar yok ve bu şartları taşıyan herkes kesin olarak kıdem tazminatını alıyor gibi açıklamalar taşımakta...Acaba bu konuda son durum nedir?

Sayın aes,

Sizin sorunuza ek olarak yazdığım mesajdan sonra site üyelerinden sayın atahun'dan aşağıdaki bilgiyi aldım:

"Yazan: atahun:Evet, kaynağından öğrendim. Yargıtay kararı aynen uygulanıyormuş. Yani kıdem tazminatınızı alarak iş aktinizi fesih edebilirsiniz. Bunun için bulunduğunuz yerdeki eski adıyla ihtiyarlık servisine dilekçeyle başvurup yazı almanız lazım. Bu yazıya istinaden işverenliğiniz işlem yapmak zorunda. Ayrıca tekrar çalışmama gibi bir şey de sözkonusu değilmiş. Bu bilgiyi ; 0 312 435 50 40 numaralı (sgk. ihtiyarlık servisi) yerden, ilgili şube müdüründen aldım. İsim sormadım ama... "

Katkıda bulunması için ve sayın atahun'un bilgisi dahilinde, kendisine teşekkür ederek, bu bilgiyi paylaşıyorum.

Saygılar,

Av. Yüksel Eren