Mesajı Okuyun
Old 27-05-2010, 08:59   #3
Av. Reşit Altunışık

Sayın Aysil,Hakan Pekcanıtez'in Usul kitabında 'Mahkeme yaptığı inceleme sonunda,yeterli bir teminat karşılığında tedbiri tamamen kaldırabilir veya değiştirebilir.Ancak mahkeme teminat gösterildiğinde TEDBİRİ KALDIRMAYA VEYA DEĞİŞTİRMEYE MECBUR DEĞİLDİR.Gerekçesini açıklayarak teminat karşılığında olsa dahi tedbir kararında herhangi bir değişiklik yapmayabilir'diyor.Yani burada teminat karşılığında tedbirin kaldırılması hakimin takdirine bırakılmış durumda.Benim davacı vekili olduğum bir davada davalı taraf gayrimenkulleri üzerine koyduğumuz tedbirin kesin ve süresiz teminat mektubu karşılığında kaldırılmasını mahkemeden talep etti ve dava değerinin iki katı tutarında teminat mektubunu mahkemeye sundu.Hakim tarafımıza tedbirin dosyaya ibraz edilen teminat mektubu karşılığında kaldırılması hususunda muvaffakat edip etmeyeceğimizi sordu.Ben de usul yasamıza göre bu konudaki kararın hakimin takdirine bağlı olduğunu,ancak tercihimizin tedbirin davalı tarafın gayrimenkullerinin üzerinde devam etmesinden yana olduğunu yazılı olarak ifade ettim.Neticede hakim tedbirin kaldırılmasına karar verdi.