Konu: Islah
Mesajı Okuyun
Old 01-11-2006, 21:43   #6
advokat34

Alıntı:
Yazan Murat^^
Sanırım eksik bilgi vedim.Özür dilerim.
Müvekkil dairesini 3 şahit huzurunda harici satış sözleşmesi ile satmış.Tapuda veya noterde bir satış sözkonusu değil.Ayrıca gayrimenkulün tapusu yok.Kooperatif henüz ferdileşmeye geçememiş.Sorunum cezai şartla değil.Açılan dava ile ilgili.Dava Bakiye 40,000,00 YTL nin belirlenen tarihte yatırılmadığı gerekçesi ile Sulh Hukuk Mahkemesinde Sözleşmenin feshi ve tahliye olarak açılmış.
Ben davanın sözleşmenin -feshi ve meni müdahale olarak Asliye Hukuk Mahkemesinde açılması gerektiğini düşünüyorum.Açılan davayı sözleşmenin feshi ve meni müdahale olarak Sulh Hukuk Mahkemesinde Islah edebilirmiyim.Görevsizlik kararı verilmesi sorun olmaz.

meni müdahaleye konu olabilmesi için ortada bir tecavüz olması gerekir. Oysa madem ortada bir sözleşme var, bu da rızaya dayalı olduğunu gösterir ki rıza olan yerde tecavüzden bahsedilemez. Ancak karşı taraf vazgeçtiği için sözleşmenin feshi ve tahliye istemesi aslında yanlış değil.Çünkü tapu (satıcı koop.'e üye olduğu için) kendi adına çıkacağına göre, zaten şu an koop. üyeliği malik durumunu gösterdiğinden, malliki olduğu(tapu henüz çıkmamış olsada) için tahliye hakkı var. Bence meni müdahaleye girmez