Mesajı Okuyun
Old 31-05-2002, 22:09   #6
Admin

Sayın Rechtsanwalt,

Davanın hangi mahkemede açıldığını yazmamışsınız ancak ben Alman Mahkemesi olduğunu varsayıyorum..

Elbette Microsoft Amerikan şirketi olduğundan ve Alman Mahkemesinin verdiği kararın infazı da ciddi bir problem olacağından teorik olarak bu davanın sonuç almak açısından Amerika'da açılması bir zorunluluktu. Ancak Amerikan yasalarına göre de belirttiğiniz tarzda bir düzenleme olmadığından bu davanın Amerika'da kazanılması da mümkün değildi.

Bu nedenle herhalde dava Alman Mahkemesinde açılmıştır ve karar için "enteresan" terimi kullandığınıza göre de dava kabul edilmiş olsa gerek.

Ancak eğer bu varsayımlar doğru ise belirtmeliyim ki Alman Mahkemesi icra kabiliyeti olmayan ve bizim RTÜK yasası gibi internet camiasında mizah konusu olacak bir karar vermiş olacaktır. İnternet hukukunu takip ediyorsanız mutlaka Fransız Mahkemesinin ünlü Yahoo davasını biliyorsunuzdur. Bu olayda da "yerel mahkeme" kararı ile internetin kontrol altına alınması denendi ancak mizah yazılarına konu olmak dışında bir sonuç sağlanamadı. Alman Mahkemesinin verdiği karar her ne ise, bunun Microsoft tarafından gönüllü uygulanması söz konusu olmadıktan sonra pratikte bir değeri olmayacaktır.

Tabii çok gizemli konuştuğunuzdan ben de çok farazi yazdım, bilemiyorum olayın gelişimi bu şekilde miydi?

Saygılarımla,