Mesajı Okuyun
Old 14-10-2019, 21:56   #1
Av. Gamze USTA

Varsayılan Komşuluk Hukukundan Kaynaklanan Tazminat Davası ve Haksız İhtiyati Tedbir Nedeniyle Açılacak Tazminat Davasında Arabuluculuk Şartı Değerlendirmesi

Merhabalar.
Komşuluk hukukundan kaynaklanan tazminat davası ve Haksız İhtiyati Tedbir Nedeniyle açmak istediğimiz tazminat davasında emin olamadığım için UYAP üzerinden dava açma adımlarını takip ettiğimde UYAP'ın arabuluculuk şartı olduğu konusunda uyarı verdiğini gördüm.
Türk Ticaret Kanununa eklenen 5/A maddesi, ticari
davalardan, konusu bir miktar paranın ödenmesi olan alacak ve tazminat talepleri
hakkındaki uyuşmazlıklarda, dava açılmadan önce arabulucuya başvurulmuş olmasını
dava şartı haline getirmiştir. Ancak benim açmak istediğim 2 dava da ticari davalardan değildir, bu sebeple sadece konusu bir miktar paranın ödenmesi olan tazminat talepli davada arabulucuya başvurulmuş olması şartının yasal dayanağı nedir? Başvurumuzu hangi yasal düzenlemeye dayandırmalıyız? TTK'nun 5/A maddesi gereğince mi talep etmeliyiz? Bilgi sahibi olan ve yardımcı olabilecek meslektaşlarıma şimdiden teşekkürlerimi sunuyorum.