Mesajı Okuyun
Old 16-03-2017, 13:50   #83
Av. İbrahim ASLAN

Varsayılan nakil

Alıntı:
Yazan avukathaanım
Sayın meslektaşım, 02.02.2017 tarihinde İstanbul Barosu'ndan İzmir Barosu'na naklimi gerçekleştirmek ve giriş keseneği hakkında bilgi almak için İzmir Barosu'na gittim. Maalesef ki giriş keseneğinin 5.000,00 (BEŞ BİN) TL olduğu sözlü olarak tarafıma bildirildi. Kulaklarıma inanamadım doğrusu miktarı duyunca. Üstelik yıllık kesenek ve kart ücreti bu fiyata dahil değil. Birkaç gündür baronun çeşitli birimleriyle iletişim halindeyim, fakat belirlenen miktarın genel kurul kararı olduğu dışında tatmin edici bir açıklama alamadım. "Giriş keseneği" adı altında istenen miktarın Avukatlık Kanununun ilgili maddesine göre tavan olarak belirlenen gösterge rakamının 8000 olduğunu ve 2017 yılı Bütçe Kanununda devlet memurları maaş katsayısının da 0,096058 olarak belirlendiğini düşünürsek, baronun giriş keseneği olarak talep edebileceği maksimum rakam 768,464 TL'dir. Talep edilen miktarın yasal sınırların çok üstünde olduğunu belirtmeme rağmen, sürekli olarak baronun bir başka birimine yönlendiriliyorum. Pazartesi günü saymanla da konuyu görüşüp nakil dilekçemi baroya ileteceğim ve itiraz sürecimin başlamasını bekleyeceğim. Mesleğe yeni adım atmış bir avukat olarak bu miktarı ödememin imkanı yok maalesef. Hukukun gelişmesine ve avukatlık mesleğindeki sorunları gidermeye destek olmak amaçlı kurulmuş, avukatların kurumsal örgütü niteliğinde olan bu üst meslek kuruluşunun avukatları bu kadar zor durumda bırakmasının gerekçesini anlayamıyorum. Başlık açılalı yaklaşık olarak on bir yıl olmuş fakat sorun katlanarak devam ediyor. Nezdinizde açılan bu başlık için size teşekkür ediyorum. Umarım itirazım lehime sonuçlanır ve aynı sorunla karşılaşan/karşılaşacak olan meslektaşlarım için de emsal teskil eder. Saygılarımla.
merhaba bir sonuç çıkarsa bizi de bilgilendirir misiniz