Mesajı Okuyun
Old 16-03-2011, 22:27   #27
Av. Meriç Gençay

Öğrencilik zamanımda kendi girdiğim sınavları tarayarak bilgisayar ortamına aktarmıştım.
Aşağıdaki sorular, Ankara Hukuk 2000-2001 Dönemi Roma Hukuku sınav sorularıdır.

Bu sınavdan 60 alarak kalmıştım çünkü vize notum 38'di Dersi yoğun bir şekilde çalışarak bütünlemede verebilmiştim.

Sayın hocam Nadi Günal'a teşekkürlerimi ve saygılarımı iletiyorum.

ANKARA ÜNİVERSİTESİ HUKUK FAKÜLTESİ ROMA HUKUKU FİNAL SINAVI04.06.2001 SINAV TALİMATI:
1 . Sınav süresi 90 dakikadır.
2 . istenilen sorudan başlanabilir. Ancak, pratik soruda sorunun kendi içindeki sıralamaya uyulmalıdır. 3. Bir tam (dört sayfa) cevap kağıdı kullanılacaktır.
4 . Mavi veya siyah tükenmez ya da dolma kalem kullanılmalıdır.
5 . Yanıtlar ön ve arka binanın panosunda asılıdır.
SORULAR
Soru I. "Praetor'lar kanun koyucu olmamakla birlikte, Roma Hukuku'nun en önemli yaratıcı kaynağıdırlar" cümlesini açıklayınız. Praetor'lann hukuk yaratırken, hangi hukukî koruma yollarından yararlandıklarım kısaca açıklayınız. (15 puan)
Soru ü. Zilyedlik kavramım tanımlayınız. Zilyedlik ve mülkiyet arasındaki farkları maddeler halinde açıklayınız. Zilyed olmadıkları halde (vazülyed oldukları halde) zilyed gibi korunan kişilerin isimlerini sadece sayınız. (15 puan)
Soru m. Borcu sona erdiren nedenleri tek tek sayınız. İfa ve temerrüd kavramları ile borçlunun ve alacaklının temerrüdünün sonuçlan hakkında bilgi veriniz. (20 puan)
Soru IV. Aşağıdaki olaylarda, hangi hukukî durumun söz konusu olduğunu belirtiniz.
1. Roma'da oturan A, Napoli'de oturan arkadaşı B'ye, Napoli'deki zeytin bahçesini 5000 Sesterie alması hususunda yetki veriyor. (5 puan)
2. B çocuk bakıcısı C'ye, çocuğun C'yi sevmemesi halinde onu işten çıkartacağını söylüyor. (5 puan).
Soru V. A, efendisinin terzi dükkanını işleten köle K'ya ipek kumaşının götürüyor ve bir elbise dikmesini istiyor. A ve K, elbisenin 500 Sesten karşılığında dikilmesi, elbisenin 15 gün sonra teslim edileceği ve teslimde 500 Sesterz'in ödeneceği konusunda anlaşıyorlar. Elbise dikildikten ve A'ya tesliminden önce D'nin kölesi H tarafından çalınıyor. H bu elbiseyi 1000 Sesterz karşılığında B'ye satıyor ve teslim ediyor.
Aşağıdaki sorulan olaya göre çözümleyiniz.
1. A ile K arasındaki hukukî ilişkiyi açıklayınız. Bu hukukî ilişki geçerli midir? Neden? (5 puan)
2. A, terzi dükkanında bulunan bir kumaştan elbise dikilmesini istese idi, A ile K arasındaki hukukî ilişkinin niteliği değişir miydi? Nedenini belirterek açıklayınız. (5 puan)
3. A, dikiş parası olan 500 Sesterz yerine K'ya başka bir kumaş verse idi, A ile K arasındaki hukukî ilişkinin niteliği değişir miydi? Nedenini belirterek açıklayınız. (5 puan)
4. Elbisenin çalınması durumunda, K elbiseyi teslim edemediği halde A'dan dikiş parası olan 500 Sesterz'i isteyebilir mi? Klasik ve lustinianus Dönemlerine göre ayn ayrı belirtiniz. (10 puan)
5. H'nin fiilini hukuken nitelendiriniz ve unsurlarını belirtiniz. H'ye karşı dava açılabilir mi? Neden? H'nin fiilinden kim sorumludur? Açıklayınız. (10 puan)
6. B, elbisenin maliki olmuş mudur? Neden? B'nin herhangi bir yolla malik olması düşünülebilir mi? Açıklayınız. (5 puan)
Basanlar dilerim Doç. Dr. Nadi Günal