Mesajı Okuyun
Old 26-11-2010, 11:48   #8
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Konuk
Suat bey, verdiğiniz tüm bilgiler için ve zaman ayırdığınız için teşekkür ederim..Ben sizden birşey daha rica edeceğim davayı hemen açmayı istiyorum fakat av.masrafların ilk 1700 lira sonrasındada toplam 7 bin lirayı bulacağını söyledi ve bu şekildede ben davayı açıp hakkımı savunma imkanım yok,dava açabilmek için başka şansım yokmu,sizden ricam,mücadele edebilmem için,daha uygun şekilde kadın haklarını savunan dava açabilmem için yardımcı olacak yerler mevcutmu?Sonrasında karşı taraftan alınsada benim ödeme yapmam gerektiğini söyledi bu miktarı ödeyip dava açabilmem mümkün değil.Bu konularla ilgili herhangi bir bilgim yok,bu konudada beni bilgilendirirseniz çok sevinirim.
Bildirdiğiniz rakamlara göre evin toplam değerinin 260.000 TL civarında olması gerekir. Siz bunun 1/2 sini (130.000 TL)dava değeri olarak gösterirseniz 1.700 TL civarında(Maktu harç ve tebligat masrafları ile birlikte)peşin harç ödemek zorunda kalırsınız. Evin değeri daha düşükse, tahmin ettiğiniz rakamın yarısının, % 1,5'unu peşin harç olarak hesaplayın. Karardan sonraki, "bakiye harç" konusunda avukatınıza katılmıyorum. Son düzenleme ile, "bakiye harcı" yatırmadan karar alınıp, icraya verilebilmektedir.

Dava harcını yatıramıyorsanız yani durumunuz elverişli değilse, muhtarlıktan belgeleyerek bulunduğunuz ilin Barosuna müracaat ederek, Adli Yardım Bürosundan avukat talep edebilirsiniz. Bu süreç uzun sürebilir. Diğer yol ise, avukatınızla anlaşıp HUMK 465 ve devamı maddelerince "adli müzaheretten" yararlanabilirsiniz. Tabii ki, hakimin kabul etmesine bağlıdır.